CO SKRÝVÁ SVĚT AI? – grafika a vizuální obsah

Rozmohl se nám tady takový nešvar…

AI neboli umělá inteligence už nějakou dobu vévodí nejen v technologických žebříčcích. Neuronové sítě, jak se jim také často říká, mají v současné době mnoho podob. Existují textové a jazykové, grafické a vizuální, hlasové, chatovací a další druhy AI. V tomto článku se zaměříme především na grafické a vizuální formy AI. Vybrali jsme pár šikovných pomocníků, které ti mohou usnadnit například práci s grafikou nebo tvořením obsahu na sociální sítě.

 

FOTOR

Online dostupný AI program FOTOR nabízí klasické nástroje na upravování fotek. K AI nástrojům, jimiž FOTOR disponuje, patří úprava a změna pozadí, vymazání nežádoucích objektů, vytvoření AI avatara a celková úprava fotek, která zahrnuje množství filtrů, retuše nebo jiných efektů. Což ve své podstatě není nic tak převratného nebo nového. Asi nejzajímavějším nástrojem FOTORU je tzv. „text to image tool“, který dokáže ze zadání slovního popisu následně generovat odpovídající obrázky.

text to image tool – FOTOR

FOTOR se dá používat jak ve webovém prohlížeči, tak je možné si jej stáhnout jako aplikaci. Pro používání je potřeba se přihlásit například pomocí Gmailu a je jej možné využívat i ve free verzi, která je však značně omezena množstvím obrázků, jež lze generovat.

 

CANVA

Jinak známý grafický editor také obohatil své množství funkcí o AI generátor, který funguje na stejném principu jako u výše zmiňovaného FOTORU – text to image. Canva však kromě obrázků dokáže generovat i krátké videosekvence.

text to image tool – Canva; prompt: Hallooweenská zpívající strašidla

video tool – Canva; prompt: strašidelný Halloween

Canva je taktéž dostupná k používání na webu i v aplikaci. Po založení účtu a přihlášení je možné používat free verzi, která je běžně poměrně dostačující. Co se týče nástroje „text to image“ ve free verzi, tak má mnohem větší možnost generování obrázků než konkurenční FOTOR. Další výhodou pro Canvu je možnost zadávat výchozí text v češtině.

 

Lumen5

Lumen5 se zaměřuje spíš na audiovizuální obsah. Pomocí AI nástrojů je možné textový soubor (např. článek na blogu) transformovat ve video. Program si podle webové stránky umí sám stáhnout článek a nadále s ním pracovat – dokáže jej modifikovat, upravovat a zkracovat pro různé druhy videí od krátké upoutávky jen s hlavními body, po obsáhlejší informační video. Lumen5 také nabízí možnost vybrat si už z předpřipravených šablon, takže samotná tvorba videa zabere jen chvíli. Video zle pak samozřejmě dále upravovat – přidání hudby, ikon, přechodů atd. Další z funkcí, které lze využít, patří tvoření titulků k videu.

video vytvořené z článku na MUNIE blogu Ve vedení MUNIE – Lumen5

Lumen5 je webově dostupný. Po registraci je možné jeho funkce s jistými omezeními využívat zdarma.

 

Looka

Looka je ideálním parťákem pro všechny, kteří uvažují nad podnikáním nebo třeba založením spolku. Je to nástroj, který podle zadaných parametrů vytváří unikátní logo. Generuje personalizované grafiky přímo na míru oboru, ve kterém se subjekt bude pohybovat. Program se systematicky „vyptává“ na různé otázky (např. preferované barvy, styly log) a podle toho pak sestaví několik desítek návrhů, které lze dále upravovat.

loga vytvořená na základě popisu spolku MUNIE – Looka

Looka je dostupná na webových stránkách. Logo si může nechat vygenerovat každý i bez registrace.

 

Invideo

Další z AI softwarů zaměřených na video je Invideo. Hned po registraci je možné si zvolit na jaký typ videa se má program zaměřit (YouTube, YT Shorts, TikTok, Ig reels atd.) Má širokou škálu už předpřipravených šablon různého typu, takže ve výsledku si stačí jen vybrat a upravit dle potřeby. Podobně jako předchozí Lumen5 má také funkci vytvoření videa z textu.

Instagram reel – Invideo

Invideo je dostupný jak ve webovém prohlížeči, tak jako aplikace v mobilu a po registraci zahrnuje variantu využívat program ve free verzi. Vítanou vymožeností je možnost vytvořit si tým a pracovat na projektech společně ve více lidech.

 

Jakým dalším AI softwarům dát šanci?

 

 

Nakonec není od věci zmínit, že každý takto vygenerovaný obsah je v podstatě „originál“ i „padělek“ zároveň. Padělkem se stává z toho důvodu, že neuronová síť funguje na bázi využívání určitého souboru dat. AI tedy vytvoří zcela unikátní obrázek, nicméně ten se skládá z několika kombinací jiných už existujících prvků, jimiž AI disponuje. Tudíž ze své podstaty nemůže jít o novou vizi, myšlenku nebo dílo. Nic to však nemění na faktu, že jsou tyto programy velkým pomocníkem a v mnoha případech mohou ušetřit spoustu času.

 

Za redakci MUNIE

Eva Zdržavová

Masarykova studentská unie z.s.
Žerotínovo náměstí 617/9
602 00 Brno
IČO: 22605371
Transparentní účet: 2400288479/2010