Vydělej si s neziskovkou

Nov 13, 2012 | práce, tipy od munie

Léto je ještě daleko a plánování brigád se může zdát v předčasné. Ale proč nemít záložní plán, díky kterému si budete moct s jistotou vydělat slušnou sumu peněz, příliš se nenadřete a ještě si užijete hlavního města? Jeden takový pro vás mám.

Všechno co budete potřebovat je chuť strávit nějakou dobu v Praze, velká dávka sebezapření, pevné nervy a silné nohy. Většinu vaší práce totiž bude představovat oslovování cizích lidí přímo na ulici. Pracovní doba se pohybuje mezi 5 až 6 hodinami za den. Vydělat si můžete i víc jak 100 korun za hodinu. Neziskové organizace, které jsou ve hře: Amnesty international, Člověk v tísni anebo Greenpeace.

Idealista vs. Pragmatik

Práce pro neziskové organizace láká různé lidi. Někdo pro ně chce pracovat z přesvědčení, jiní brigádníci si prostě jen jdou přivydělat. Přesto jak sami uvidíte, u pohovoru má o lidská práva zájem každý (i vy byste ho měli alespoň předstírat). Během četných přestávek, cest na stanoviště a jiných volných chvilek budete mít dost času zjistit, jaké přesvědčení v sobě ukrývají vaši kolegové. Nechci strašit hlavně idealisty, většina vašich kolegů bude práci brát v lepším případě jako přivýdělek, budou pracovat poctivě, ovšem existují i různé finty, jak si práci usnadnit a spousta lidí jí taky využívá.

Vaše práce se taky časem změní z přinášení osvěty v rutinu a hon za získáváním nových členů pro vaši organizaci.  Brzo zjistíte, že to není dobrý úmysl, co oslovuje lidi.  Občas stačí být hezká blondýna nebo urostlý chlapec s milým úsměvem. Nicméně skoro každý má šanci v téhle práci uspět. Předem bych asi varoval stydlíny a každého, kdo má přiliš velký ostych komunikovat s cizími lidmi. Pro vás asi tahle práce není a nikdy nebude. Bohužel.

Abych ale jen neděsil. Mezi vašimi kolegy bude spousta zajímavých studentů a mladých lidí. Sami zjistíte, že pracovat pro neziskovku je ve všech směrech lepší, než trávit léto třeba v Tescu.

Obrnit se

Největší výzvou téhle brigády jsou lidé v ulicích. Hlavní cíl vaší práce je zaměřen na ně, všechno co budete muset dokázat je zaujmout je. Na školení dostanete spoustu tipů, jak správně komunikovat, co říkat, co nedělat atd. Jak ale zjistíte první den, všechno je o vás. Nikdo vás za tři hodiny nenaučí argumentovat, pokud to neumíte sami a nikdo vás nenaučí být zajímavý alespoň pro jednoho člověka z davu.

Jestli tohle všechno zvládáte a lidé na vás reagují, pak přichází samotná podstata vaší práce. Komunikace s lidmi a jejich přesvědčování. Na ulici nestojíte proto, abyste s lidmi klábosili o počasí a usmívali se na ně. Máte za úkol získávat nové členy, kteří přináší vaší organizaci prostředky, které potřebuje na svůj chod. Na tomhle místě je třeba dodat, že většina velkých neziskových organizací prostřednictvím vaší práce nedělá nějakou pokoutnou činnost. Nicméně právě o tom mnohdy musíte přesvědčit velkou část z vašich „klientů“.

Jestli jste pro lidi dost zajímaví, spousta se jich zastaví. Bohužel někteří jen proto, aby se s vámi mohli hádat, přesvědčovat vás o vlastní pravdě nebo si budou chtít jen popovídat. Potkáte různé konspirátoty, bývalé politické i jiné vězně, slavné lidi, manažery, komunisty i jehovisty. Taky se najde dost lidí, kteří vám budou nabízet práci. A upřímně, ne vždycky ty nabídky zní špatně.

S každým musíte komunikovat slušně, nehledě na názory (vaše nebo jejich) a míru konfrontačnosti. Dozvědět se můžete spoustu hloupostí, ale i zajímavých věcí. Mimochodem různí šílenci jsou právě ti, kdo vám pomůže ubít alespoň pár minut z občas nudné směny.

Zažít velkoměsto

To o čem jsem zatím mluvil, je manuál. Opravdovou výhodou práce pro neziskovky v ulicích Prahy je (kromě výdělku) Praha samotná. Vaše pracovní směna zabere jen pár hodin z celého dne. Jediná část vašeho těla, která se při ní unaví, jsou nohy a pusa. Zbylý čas můžete využít dle vlastní libosti a díky vcelku slušné finanční odměně, si můžete velkoměsto užít naplno.

V Praze nemusí být nuda ani v létě. Město je pořád plné lidí, kluby jsou plné cizinců i místních skoro pořád. Existují tu stovky míst, kam se vyplatí zajít. Jestli tu léto trávíte s kamarády nebo přítelkyní/přítelem nejspíš ani nezvládnete poznat všechno, co byste chtěli. V jednom městě tu máte historii, parky, obchody kluby, všechno blízko.

Jediné co vám tu v létě může chybět je moře. Šlapadla na Vltavě jsou sice fajn věc, ale Jadran to nikdy nebude. Ale o to nejde. S penězi, které si vyděláte, můžete později vyrazit i na dovolenou. Každopádně ani v době vydělávání si prostředků na ni se nemusíte vůbec nudit.

Jestli máte pocit, že byste takovou práci zvládli a nebudete mít lepší plán, zkuste to. Neziskové organizace na léto nabírají spousty nových brigádníků a šance zvládnout pohovor je dost velká. To jestli se udržíte a využijete všech výhod, které tahle práce nabízí, je jen na vás.

Mimochodem v životopise odrážka „Amnesty international“ vypadá sympaticky a taky děláte v podstatě dobrou věc. Tahle práce není o napálení bezradných zákazníků, jako to umí operátoři v různých callcentrech.

Až budete hledat letní brigádu, zkuste tenhle plán. Existuje velké riziko, že nebudete litovat.

#práce a brigády#tipy

Masarykova studentská unie z.s.
Žerotínovo náměstí 617/9
602 00 Brno
IČO: 22605371
Transparentní účet: 2400288479/2010