Vybavení do bytu levně a stylově

Sep 15, 2012 | tipy od munie

Studentstvo! Máte nový privec? Potřebujete vybavit svůj pokoj? Nebo se jen vracíte do svého starého bytu a dokupujete drobnosti? Pokud ano, mám pro Vás perfektní tipy na brněnská vetešnictví a bazary, ve kterých je dnes k dostání snad úplně všechno.

Vím, že pro studentskou kapsu je IKEA asi nejatraktivnějším obchodem s bytovým vybavením. V Brně je ale možnost získat vybavení do bytu i jinde – levně a navíc stylově. Vetešáky jsou v Brně na každém rohu, stačí se jen dívat. Najdete tam kuchyňské náčiní – talíře, hrnky, naběračky, vařečky, hrnce, pánve, pekáče a dokonce jsem viděla i rozkošný mrňavý papiňáček. Vždy se v těchto prodejnách najde nějaké to nářadí – šroubky, hřebíky, skobičky, hmoždinky, kladiva, svinovací metry atd. Je tu i spousta bytového textilu – záclony, koberečky, povlečení, utěrky, prostírání. Pro kuřáky – nádherné popelníky, které se mimochodem do bytu či na balkon vážně hodí, aby se popelníkem nestal jeden z hrnků. Všechno za pár kaček a navíc originální, nemají to všichni. Pokud by někdo měl zájem i o použité kuchyňské spotřebiče, tak je jich tu spousta – od elektrických kamínek, přes varné konvice k mikrovlnkám, vysavačům, lampám. Najdou se tu i staré pračky, sušičky a šicí stroje. Zkrátka proč kupovat nový nábytek, když Brněnské vetešáky jsou narvané k prasknutí nádhernými věcmi, které jsou levné, krásné a k mání? Chce to myslet ekologicky a ekonomicky! Jen tomu obětovat trochu svého času a hledat. Zde jsem pro Vás připravila malý výběr z brněnských vetešnictví a bazarů, abyste věděli, kam se vydat.

Hospic u sv. Anny (Cihlářská 1) Malý obchůdek s oblečením, knihami a drobnostmi do bytu. Najdete tu často poklady, jelikož obchůdek žije z pozůstalostí a výtěžek z prodeje věnuje na Hospic u sv. Anny. Nákupem tedy ještě uděláte dobrý skutek. Je tu k nalezení vintage oblečení a boty. Originální kousky nádobí a kuchyňského vybavení. Spousta knih – kdo sbíráte staré knihy, někdy se tu najdou učiněné skvosty nesmírné ceny – a to za pár kaček.

U sedmi švábů (Anenská 8 ) Stylové vetešnictví nabízející hlavně spoustu kovových cedulí, které jsou oblíbenou dekorací nejen studentských bytů. Najdou se tu stará, někdy i funkční rádia, hodiny, lampičky, CD, knihy, nádobí, hezký starý nábytek, který se rozhodně cenou vyrovná nejlevnějším kouskům z IKEA. Mimochodem, je tu taky spousta hudebních nástrojů, hlavně houslí.

Zlevněnka ( Štefánikova 44) + Zlevněnka (Křenová 67) Klasický brněnský vetešnický řetězec, kde je všecko. Od domácích potřeb po nářadí všeho druhu. Jen tak pro inspiraci: smetáky, teploměry, svinovací metry, hrnce, příbory, utěrky, houbičky na nádobí, smetáčky a lopatky a dokonce i bible – ta by neměla chybět v žádném studentském bytě .

Bazar (Hybešova 24) „Luxusní“ obchůdek. Všechno je tam samozřejmě narváno v jedné kupě, ale poklady tam rozhodně jsou. Jako staré budíky, některé i funkční, stoličky k piánu, poličky, nádobí, vinné skleničky atd.

Bazar ve dvoře (Křenová 61) Zdánlivě mrňavý bazárek se vchodem skoro zataraseným veteší. Když ale projdete úzkou chodbou, rozprostře se před Vámi ráj nábytku všeho druhu. Mezi drahými starožitnými skříněmi najdete zrcadla, proutěné koše na prádlo, stoličky, křesílka a různé stolečky a komodky.

I kdybyste do bytu zrovna nic nepotřebovali, stejně doporučuji vetešnictví navštívit, třeba když půjdete na procházku. Je tam sice spousta „hebel“ na nic, ale kdo ví, co Vám padne do oka. Třeba si odsud odnesete nějakou hezkou drobnost z minulého století.

obrázek

Petra Hamanová

Masarykova studentská unie z.s.
Žerotínovo náměstí 617/9
602 00 Brno
IČO: 22605371
Transparentní účet: 2400288479/2010