Seriál o studentských spolcích II: AEGEE-Brno

Apr 15, 2015 | munie, spolky, studium, tipy od munie

Chceš v létě cestovat, navštívit nová místa a přitom zažít nefalšované dobrodružství? S AEGEE (Association des Etats Généraux des Etudiants de l’Europe) máš možnost zažít léto svého života! Studentská organizace má své pobočky (antény) v téměř 200 univerzitních městech po celé Evropě. A každá z nich pořádá pro členy organizace originální projekty, na kterých se seznámíš s mladými lidmi ze všech koutů Evropy. V Česku působí hned tři antény – v Praze, Brně a Plzni. Dnešní rozhovor mi poskytla prezidentka spolku Tereza Mikšíková a další sluníčkoví členové AEGEE-Brno.

Ahoj, zajímalo by mě, jakých projektů se jako člen AEGEE můžu zúčastnit.

Největším a v současnosti nejaktuálnějším projektem jsou letní univerzity. To ale není jediná činnost AEGEE. Během celého roku probíhají network meetingy, menší letní akce a další události. Například tuhle sobotu jsme v Brně uspořádali international dinner, kde bylo možné ochutnat tradiční jídla z různých zemí, které připravili sami účastníci. Členství v AEGEE ale přináší i další výhody. Například při cestování Evropou – je skvělé mít možnost spojit se s lidmi z AEGEE v dané lokalitě, kteří mě mohou ubytovat nebo mi ukázat okolí.

A co musím udělat, abych se stala členem AEGEE?

Ke členství v AEGEE vedou tři jednoduché kroky. Nejdříve tě čekají k vyplnění dvě přihlášky. Nejprve do lokální brněnské pobočky, poté je potřeba se zaregistrovat na intranetu AEGEE-Europe . A nakonec zaplatit na náš účet roční členský příspěvek 500 Kč. Členský příspěvek lze zaplatit i v hotovosti na naší pravidelné úterní schůzce. Po přijetí platby členství na intranetu schválíme. Potom už ti nic nebrání se zapojit do lokálních či zahraničních projektů.

Kam můžu vyjet na letní univerzitu a co od ní očekávat?

Letos je na výběr z více než šedesáti měst. Letní univerzita je ideální příležitost jak strávit léto aktivně, získat přátele z celé Evropy a zároveň poznat kulturu konkrétní země. Akce trvá většinou od dvou do čtyř týdnů a nabídka destinací je opravdu pestrá. AEGEE má spoustu poboček v Německu, ve Španělsku, Itálii, ale také na Balkáně, v Turecku či Rusku. Téměř každé město má svůj vlastní program, takže volba destinace záleží pouze na individuálních preferencích každého účastníka. Není třeba se obávat příliš velké náročnosti na studium. Průběh letních univerzit je velmi neformální, a to především v jižních zemích. Mimo klasických kurzů pořádáme i Travel Summer Universities, kde je hlavní náplní programu cestování. Například ruské pobočky AEGEE organizují LSU přes Transsibiřskou magistrálu.

Ale pozor, deadline přihlášek je už tento čtvrtek 30. 4. 2015!

Mám jako člen AEGEE i nějaké povinnosti?

K účasti na projektech AEGEE je potřeba jen zaplacení členského poplatku 500 Kč ročně. Jestli pojedeš na letní univerzitu nebo jen na menší událost, je pouze na tobě. Nikoho nenutíme být aktivní, pokud sám nechce. Záleží na individuálních časových možnostech. Máme členy, kteří s námi vysedávají denně, další se ukážou jednou za půl roku. Samozřejmě nové tváře vždy rádi uvítáme. Pokud se chceš do chodu organizace aktivně zapojit a zajímá tě, jak funguje pořádání eventů tady v Brně, máš možnost se zastavit vždy v úterý od 19:00 v kavárně Atlas (sál Břetislava Bakaly).

Z vlastní zkušenosti můžu členství v AEGEE jen doporučit. Jsou zde skvělí lidé, milí a ochotní s čímkoli pomoct a vysvětlit. Jsem velmi ráda, že jsem na jejich setkání přišla a rozhodně to nebylo naposled. Veškeré informace a aktuální akce najdeš na facebooku , na webu nebo na intranetu AEGEE. Tak neváhej a staň se členem této velké rodiny co nejdříve!

 

Masarykova studentská unie z.s.
Žerotínovo náměstí 617/9
602 00 Brno
IČO: 22605371
Transparentní účet: 2400288479/2010