Národní divadlo Brno představilo novou sezonu

Apr 2, 2023 | kultura, tipy od munie

Další MUNIE tip míří do světa kultury, protože i ta je součástí studentského života. Národní divadlo Brno nedávno oznámilo svůj repertoár pro nadcházející sezonu a spustilo prodej předplatného, díky kterému si můžeš prohloubit své kulturní zážitky a získat neomezený přístup k širokému výběru kvalitních divadelních, operních a baletních produkcí.

„Připravili jsme pro svoje diváky předplatné, které přináší svobodnou volbu výběru představení. Divák si tak může zvolit preferovaný žánr, zda chce chodit do divadla ve všední dny či o víkendech, nebo jaký je pro něho nejvhodnější čas začátku představení. Velkou výhodou variabilního předplatného je možnost skupiny vzájemně kombinovat,“ řekl ředitel divadla Martin Glaser. Prodej předplatného na následující divadelní sezonu 2023/24 si můžeš koupit do konce září.

 

Na skok na Shakespeara či Čechova

Základním pilířem pro příští sezonu činoherní scény Národního divadla bude Shakespearův Hamlet a Tři sestry Antona Pavloviče Čechova. Podle Milana Šotka, uměleckého šéfa souboru Mahenovy činohry NdB, pojí tyto dvě dramata svým působením těžkosti rozhodování. „Schopnost volby ve zlomových okamžicích, tolik důležitých pro naše současné životy, kultivuje ze všech druhů umění nejlépe právě divadlo,“ myslí si Šotek.

Kromě Hamleta a Tří sester se návštěvníci Mahenova divadla mohou těšit i na Sluhu dvou pánů od italského dramatika a libretistu Carla Goldiniho nebo na Ženitbu ruského prozaika a dramatika Nikolaje Vasiljeviče Gogola.

V divadle Reduta bude možné zhlédnout představení několika českých premiér jako Noční krajina od německého dramatika Mariuse von Mayenburga, Krvavý měsíc od českého spisovatele Jaroslava Rudiše, R(Evoluce) od německy píšící dramatičky a režisérky Yael Ronen nebo Krásná Anne-Marie od francouzské spisovatelky a dramatičky Yasminy Rezy, kde tragikomedické monodrama o chřadnoucí umělkyni ztvární mužský představitel.

Jakub Svojanovský – činohra

 

Rok české hudby

V roce 2024 se repertoár Janáčkovy opery Národního divadla Brno ponese v duchu oslav Roku české hudby, neboť se bude slavit několik kulturních výročí. Mezi nimi je 200. výročí narození Bedřicha Smetany, 170. výročí narození brněnského skladatele Leoše Janáčka a 100 let od premiéry jeho lišky Bystroušky. Samotné Národní divadlo Brno potom oslaví své 140. narozeniny.

V následující sezoně se diváci mohou těšit na dvě opery Bedřicha Smetany Dalibora a Prodanou nevěstu, kterou divadlo představí ve spolupráci s pražským Divadlem Spejbla a Hurvínka, a dvě opery od Antonína Dvořáka Rusalku a Jakobína.

Baletní scéna Národního divadla Brno přinese pro diváky hned dvě premiéry. Na podzim se můžete těšit na inscenaci s název Bdění v Janáčkově divadle pod choreografií tří světoznámých tvůrců – Jiřího Kyliána, Radu Poklitara a Nacho Duata. Druhá baletní premiéra Národního divadla Brno se zaměří na fascinující život Coco Chanel. Tento působivý příběh se odehraje na baletní scéně a bude přinášet nejen vynikající taneční výkony, ale také inspirativní příběh o ženě, která svou odvahou a vizí dokázala změnit módní průmysl.

Nanaka Ogawa – balet

 

Nová sezona slavnostně odstartuje 7. září zahajovacím open air koncertem pod taktovkou šéfdirigenta Marko Ivanoviče. Koncert se bude konat na piazzettě před Janáčkovým divadlem a vstup bude zdarma, tak určitě doraz. Bude to zážitek!

 

Za redakci MUNIE

Kamila Pírková

Masarykova studentská unie z.s.
Žerotínovo náměstí 617/9
602 00 Brno
IČO: 22605371
Transparentní účet: 2400288479/2010