Na vlastní nohy aneb Vzestup MUNIE v posledních letech

Feb 5, 2020 | MUNI, munie, nábory, studium, tipy od munie

 V našich článcích, ale i jinde na sociálních sítích občas zmiňujeme, že jsme největším spolkem univerzity. Své členy totiž máme rozmístěné po všech fakultách a všelijakých oborech. Podílíme se, nebo máme dokonce výhradně sami na starost největší akce roku, spojené se životem brněnských studentů. Do toho zvládáme zpříjemňovat studijní dny i řadou menších akcí. Cesta k současné úrovni však byla klikatá, poznamenaná spoustou překážek a nelehkých výzev. Stejně jako jiné organizace, ani MUNIE se nezrodila přes noc. Bylo zapotřebí spousty úsilí, vytrvalosti a odhodlání našich členů, aby se zformovala do své nynější podoby.

Sněm MUNIE prosinec 2019

Unie vznikla právě díky zmiňovanému odhodlání a chtíči studentů dělat něco víc, než pouze studovat a sedět v lavicích. Partu těch nejaktivnějších se jim v roce 2012 podařilo seskupit na Brněnský Majáles. To nikdo z nás, současných členů neměl ještě ani odmaturováno, ba někteří ještě nebyli ani na střední škole. Začátky byly velkolepé, po skončení Majálesu čítala nově vzniklá Masarykova studentská unie kolem stovky členů. Bohužel ne každý ročník se vyvedl a některé akademické roky trápily MUNII velkým odchodem členů a malým zájmem z řad nováčků. Spolek zoufale potřeboval nalézt novou modrou krev, aktivní studenty, kteří by se chtěli zapojit a pomoct MUNII se opět postavit na nohy.

Sněm MUNIE říjen 2017

Naštěstí se situace začala v akademickém roce 2016/2017 obracet a našemu tehdejšímu HR přistávalo v emailech stále více vyplněných dotazníků od zájemců o členství. A jak se záhy ukázalo, tahle skupina nových měla skutečně zájem se smysluplně realizovat a dělat něco nejen pro sebe, ale také pro celou studentskou komunitu. Společnými silami nabírali další množství takových to členů a vybudovali tak znovu spolek, v němž je dnes opět radost a čest působit. Zásluhy se dělí mezi naše bývalé členy, mladší přírůstky, ale především mezi hrdinnou skupinku aktuálně nejstarších členů, kteří jsou trochu nepřesně – co se historické korektnosti týče – označováni jako původní parta. S několika těmi našimi (téměř)vysloužilými skorodůchodci jsme se ohlédli zpět za jejich začátky a zhodnotili, jak dlouhou a pestrou cestou pro ně MUNIE byla a je, zejména po tom nelehkém startu.

Po náborech na podzim 2016 čítala MUNIE přibližně 20 členů, aktivních však nebylo ani 10 z nich, přičemž většinu tvořili právě čerství nováčci. Některá oddělení fungovala jen tak tak. Členi naráželi na různé překážky. Někteří nedostávali příliš šancí angažovat se a své uplatnění si museli hledat sami. Jiní byli naopak kvůli tehdejší situaci poměrně rychle nuceni chopit se třeba přímo vedení. Pojďme si nyní pár lidiček z tohoto magického náboru představit!

Patrik

Také Patrik vstoupil do našeho spolku při podzimním náboru, a to do oddělení fundraising. Tam se však moc dlouho neohřál. Již po půl roce se totiž postavil vstříc výzvě a doplnil řady vedení ve funkci viceprezidenta. V té době se mimo jiné obnovovaly stanovy, jež obsahují vše o fungování spolku a informace pro členy. Po zvolení nového vedení v létě 2017 to však Paťas řešil už z pozice předsedy kontrolní komise, kde dále působil 2 roky.

„Hlavní bylo najít a oslovit lidi, kteří by to převzali a dali tomu novou dynamiku. Kromě mě všichni z mého vedení totiž v MUNII končili.“

Timka

Jako členka projektového oddělení se Timka ve svých začátcích podílela na Plesu studentů. Za své působení ve spolku však pouze u projektů nezůstala.

Jaká dosud byla tvá cesta MUNIÍ?

Po roku v projektoch ma prehovorili a zvolili do pozície prezidenta, kde som pôsobila rok. Už v závere „prezidentovania“ som vedela, že ďalší semester odcestujem na 4 mesiace na Erasmus, tak som predala funkciu ďalej a prešla do spolkového oddelenia. Tam som hlavne spravovala databázu spolkov na webe MU a v jarnom semestri som za MUNIE organizovala spolkovú část festivalu MUNI 100. A na záver – od posledních volieb som člen kontrolnej komisie.

Co považuješ za nejvýznamnější krok z doby tvého prezidentování? Respektive, co bylo především potřeba řešit?

Keď som nastúpila na prezidenta ja, predo mnou sa v priebehu roku a pol vystriedali 3 prezidenti. Univerzita aj ostatne spolky a partnerské organizácie s tým mali trochu problém, nakoľko vnútorná nestabilita ovplyvňovala aj náš výkon navonok. Hlavným gólom bolo dať to vnútorne dokopy – ako po kocovinke :D. Čakal nás druhý ples v Boby, ale už to boli relatívne známe vody, tak sme pokračovali v koľajách z predchádzajúceho, úspešného ročníka a po zvyšok času sme sa viac sústredili na vnútorne fungovanie ako na množstvo akcii. Či už to boli teambuildingy, zmena stanov, upratanie v právnych a finančných záležitostiach, obnova kanclu a školenia pre členov, všetko sme sa snažili spoločne s vedením nastaviť tak, aby sme sa primárne cítili dobre a pracovali v dobrom priateľskom, ale viac profesionálnom kolektíve. Keď sme v júni roku 2017 prebrali vedenie, reálne aktívnych členov nás bolo 20-30, ale postupne sme rástli a som rada, že ten trend trvá až dodnes.

„Keď si člověk takto uvedomí, aký punk to kedysi bol a kde sme teraz, tak som na nás všetkých strašne hrdá, ako to spoločne všetci posúvame ďalej.“

Vlasta

Mezi dalšími hrdiny z náboru 2016 je i Vlasta, který se po pár měsících v HR chopil jeho vedení, spolu s jednou naší – nyní již – alumni. Jako vedoucí pak v našem členy nejmilovanějším oddělení působil další 2 roky.

„Když jsem nastupoval, vypadalo oddělení poměrně důstojně, avšak v průběhu mého prvního semestru v MUNII z něj odešla jak vedoucí, tak další jeho členové. V oddělení jsme zůstali čtyři. Situace byla docela zoufalá, ale i tak jsme svoje úkoly poměrně zvládali, i když nám chyběla pomocná ruka, mentoring a síla na inovace. O to víc mě to ale motivovalo k tomu, abych se snažil být lepší. Nejen mě, ale všechny, kteří chtěli MUNII posunout někam dál. A tím začala nová éra, kdy každý, kdo nastoupil, věděl, že musí makat a ukázat se, protože to za něj nikdo jiný neudělá. Což vedlo k vytvoření něčeho, na co budu vždy hrdý. A tím je spolek lidí, kteří chtějí dělat víc, kteří chtějí dělat skvělé akce a kteří chtějí tvořit společnou studentskou komunitu, kde jsou všichni na jedné lodi.“

Mezi hrdinnou partu se řadí další, nejen z podzimního náboru, ale jak jsme zmiňovali také z náboru následujícího, který probíhal začátkem jara 2017. Stále to byla doba rekonstrukce pilířů. Jedinci z předchozí vlny se v té době ujímali vedení, pořádali velké akce, či jakkoli jinak přispívali k fungování spolku. Každá činnost byla zásadní. Na jaře tomu tak bylo také například pro marketing, který měl ve svých řadách téměř samé nováčky.

Petr

Kolík nastoupil do MUNIE právě při jarním náboru a v marketingu se podílel na správě sociálních sítí. Během let sehrál svou část v mnoha projektech. Mimo jiné spolu s dalším členem Šimonem alias Javorem (který je momentálně vedoucím oddělení) vymyslel a rozjel i úspěšné @nosimmuni. Originální prezentace univerzitního merche na instagramovém profilu vyzývá k nošení produktů Munishopu nejen v rámci univerzity. Ukazuje, že mohou být také součástí běžných outfitů, v nichž studenti hrdě vyrážejí nejen do brněnských ulic, ale i do světa.

„Při mém nástupu vypadal marketing dost bídně. V podstatě tam byl jen vedoucí. Zbytek už tvořili nováčci, kterých do tohoto oddělení během jarního náboru přibylo cca 6-7. Dva na sociální sítě, tři lidi na grafiku, případně focení a video, a jeden webmaster. Můžu říct, že z tohoto náboru do MKT jsme v MUNII zůstali krom jednoho člověka aktivní všichni dodnes!“

Oli

Také Oli započala svou cestu MUNIÍ na jaře 2017. Už při následujících volbách byla zvolena jako vedoucí marketingu, kde následující 2 roky potila slzy a krev, aby spolu s ostatními pomohla vystavět prakticky nové oddělení. Po posledních volbách se vrátila ke svým počátkům, a sice správě sociálních sítí. Navíc ještě působí jako šéfredaktorka tohoto blogu.

Jak vypadalo oddělení v době tvého nástupu?

V době mého nástupu byl marketing v žalostném stavu, jelikož jsme se na zahajovacím večírku dozvěděli od našeho tehdejšího vedoucího, že po odchodu spousty dostudovaných starých členů zůstal v marketingu on sám, jakožto vedoucí. Celý marketingový tým tudíž v jarním semestru 2017 fungoval pouze na práci nováčků, mezi kterými jsem byla i já. Nabrali nás zhruba tuším kolem 6-7 lidí a musím říct, že ačkoliv jsme byli úplně nový tým, celkem jsme si navzájem sedli a dokázali spolu rychle začít fungovat.

Jaké byly tvoje první povinnosti?

Hlásila jsem se na pozici správce sociálních sítí, tudíž jsem hned po náboru společně s kolegou převzala veškerou práci na všech profilech MUNIE. Jednalo se hlavně o Facebook a Instagram. Tehdy jsem znala fungování socek pouze z hlediska běžného uživatele, proto považuji za úspěch, že jsme od té doby zvládli vybudovat vlastní content a zvýšit počet sledujících, na Facebooku dvojnásobně a na Instagramu dokonce čtyřnásobně.

Šimon

V té době byl nováčkem v marketingu i Šimon bez aliasu (my jich totiž máme víc), kde působil jako webmaster a na starosti měl i prodej lístků na ples. Do podzimu 2018 už nicméně vstupoval jako vedoucí jiného oddělení, a sice fundraisingu. Po roce v této funkci, které se iniciativně, statečně ujal, se vrátil do marketingu, kde spolu s dalšími pokračuje ve správě webu.

„Prechod do fundraisingu, rovno na pozíciu vedúceho, bol ťažký a bral som to ako nutné zlo. Odiešol som z marketingu, kde sme boli ako tým dobre zohratý, kde všetko fungovalo a boli sme dobrá partia. Zatiaľ, čo vo fundraisingu v podstate neboli moc aktívni starší členovia a nováčikov sme mali len 4, z čoho 2 hneď odišli. Takže to bolo ťažké, vyčerpávajúce a väčšinou to navonok vyzeralo negatívne. Nakoniec si ale myslím, že sme napríklad získavanie financií a darov pre ples zvládali veľmi dobre. Podarilo sa mi spraviť a zosumarizovať dlhý zoznam potencionálních a aktuálních partnerov. V tom začal ako vedúci predo mnou Aleš, ktorý tam tiež spravil veľký kus práce. Najhoršie na tom bolo to, že moja a predtým aj Alešova práca nebola moc vidieť a ľudia na ňu čiastočne pozerali negatívne. Myslím si ale, že v tom počte ľudí, čo sme mali k dispozícii, sme toho spravili naozaj dosť. Navyše sme fungovali kolektívne aj v rámci celého spolku. Pred plesom mi pomohli aj ľudia z iných oddelení, za čo som im moc vďačný. Spoločne sme to nakoniec nejako zvládli.“

Samozřejmě ani těmito nábory a výkony členů, v nich nabraných, práce nekončila. Každý další semestr přicházeli noví lidé a, ať už byli plní entusiasmu či třeba trochu vystrašení z nového kroku, pomáhali posouvat a vytvářet další a další hranice. Cesta byla složitá, ale každý se výzvám postavil čelem. Postupně se vytvářely stále lepší a lepší podmínky, s nimiž nastupující členi své cesty u nás začínali. A MUNIE roste dál! Prostor pro zlepšování je vždy, obzvlášť když člověk dělá to, co reálně dělat chce, a uvědomuje si všechny výsledky, kterých může dosáhnout.

No a jak vnímá posun MUNIE Míša, která taktéž zásadním dílem během let pomáhala postavit tento spolek na nohy?

„Od té doby, kdy jsem nastoupila já, se MUNIE určitě posunula dopředu. Po mém prvním roce spousta lidí odešla a zůstalo nás v podstatě minimum. Například Ples studentů jsme tehdy museli zvládnout, dejme tomu, v 15 lidech. Teď máme více členů a můžeme si dovolit akce větších rozměrů. Na plesovou skupinovou fotku se už ani nevejdeme :D. S tím, jak se zvětšuje povědomí o nás, dáváme i více lidem šanci realizovat se. Já osobně jsem získala zkušenosti, ze kterých už teď čerpám, a vím, že z nich budu čerpat i nadále. Člověk ani nemusí studovat humanitní obor. MUNIE je super zkušenost i pro člověka, který studuje lékařskou genetiku. V tomhle spolku funguje opravdu úžasná rozmanitost. Kde jinde na jednom místě potkáš právníka, genetika, sociologa, bezpečnostní a strategická studia nebo třeba pedagoga? To jsou kontakty, které se skvěle hodí do života. Já jsem do MUNIE nastoupila v prváku a našla jsem si kamarády na celý život.“

Během let se MUNIE stala organizací s pevně vybudovanou strukturou. Lidé v rámci vlastní seberealizace přicházejí stále s novými inovacemi a vychytávkami, přičemž posilují i chod spolku a navyšují kvalitu akcí. Teď se tedy rozhodně nikdo nemusí bát, že by přišel do chaosu. Během necelých čtyř let se počet našich členů více než ztrojnásobil. Po posledním náboru se toto číslo dokonce přehouplo přes 70. Díky práci našich členů je MUNIE místem, které nejen poskytuje skvělé zkušenosti a bod do životopisu, nebo místem, kde člověk zaručeně najde spousty kamarádů. Je i místem, které poskytuje přehled o celkovém dění na univerzitě a povědomí o samotném fungování takové organizace. No a co samozřejmě nesmíme vynechat – díky MUNII prožiješ studentská léta skutečně naplno.

Chceš víc? My ti to dáme! Aktuálně nabíráme nové členy do našich řad. Pokud máš zájem vyplň dotazník a těš se na zprávu od našich HRistů.

Za redakci MUNIE

Sabina Minářová

#historie#masarykova univerzita#MUNIE#nábor#spolek#unie

Masarykova studentská unie z.s.
Žerotínovo náměstí 617/9
602 00 Brno
IČO: 22605371
Transparentní účet: 2400288479/2010