Letošní Filmový Festival FI MU je tady!

May 18, 2022 | akce, kino, kultura, MUNI, studium, tipy od munie

Letošní FFFI MU se blíží. Určitě si ho nenechte ujít!

Filmový festival Fakulty informatiky MU už přes dvacet let spojuje studenty, lektory i všechny, kteří touží tvořit, a dává jim možnost se realizovat pomocí filmové řeči. Letošním tématem filmového festivalu je „Z jiné perspektivy“. V průběhu let, kdy se filmový festival koná, jsme viděli mnoho filmů, které zachycovaly svět z různých úhlů pohledu. Kouzlo filmu spočívá v tom, že každý z nás se na něj může podívat jinak a najde si v něm to své. Letošní 22. ročník FF FI MU se uskuteční v pátek 20. 5. 2022.

O tom, na co se můžeme tento rok těšit, nám víc prozradí samotná režisérka, Anna Záhalková.

Dvacátý druhý ročník s sebou nese pěkné číslo. Mohou se účastníci těšit na nějaké překvapení?

Určité změny od předchozích ročníků divák může zaregistrovat, festival se snažíme stále zlepšovat. Rozhodně se publikum může těšit na skvělou atmosféru, protože jsme všichni dva roky napjatě čekali na návrat do univerzitního kina.

Kde se bude festival konat?

Festival bude probíhat v univerzitním kině Scala, kam se po delší pandemické pauze vracíme. Sledovat nás mohou i diváci na Fakultě informatiky MU, kde bude možné, stejně jako ve Scale, hlasovat pro své favority.

Po několika letech bude festival zase naživo. Jaké z toho máte pocity?

Neskutečně se těšíme, aktuálně vrcholí veškeré přípravy a my věříme, že si páteční večer všichni ve Scale užijeme. Myslím, že návrat do kina ocení hlavně i filmaři, kteří uvidí své snímky na velkém plátně.

Název ročníku „Z jiné perspektivy“ má v sobě něco abstraktního. Co přesně si pod tím můžeme představit?

Filmy zachycují svět z různých úhlů pohledu, diváci si tak ze stejného filmu odnášejí rozdílné zážitky, záleží totiž z jaké perspektivy na něj budou nahlížet.

V čem je FFFI MU na rozdíl od ostatních filmových festivalů specifický?

Odlišuje se především tím, že jej od počátku vytváří studenti MU, bez kterých by festival nemohl vzniknout. Samozřejmě že vše probíhá pod dohledem zkušených mentorů, ti neváhají s čímkoliv pomoc. Studenti, kteří se na této akci podílejí jsou opravdu zapálení pro věc a byť organizace festivalu zabere spoustu času, investují veškeré své úsilí, aby vše proběhlo hladce.

Kdo všechno se může festivalu zúčastnit?

Festivalu se může zúčastnit kdokoliv, kdo má v oblibě studentské filmy a chce podpořit začínající filmové nadšence.

Jakým způsobem mohli na festival svými výtvory přispět samotní studenti?

Každý student má díky podpoře Fakulty informatiky MU možnost vytvořit vlastní audiovizuální dílo, několik nadšenců se tedy vydalo tímto směrem, a tak se můžeme těšit na jejich práci. Fakulta má totiž k dispozici veškerou techniku potřebnou k natáčení, k tomu spoustu ochotných studentů a mentorů, kteří si vzájemně pomáhají. Navíc celý festival je vlastně studentský projekt, takže každý přispěl tím, co nejlépe dokáže.

Jak budou hodnoceny nejlepší filmy?

Tvůrci, kteří obsadí první tři místa budou obdarováni věcnými nebo finančními cenami, záleží na tom, v jaké kategorii zvítězí.

Kdo o tom rozhoduje?

Vítěze jedné ze dvou kategorií volí odborná porota, která se skládá převážně z umělců z filmové branže. Favority druhé kategorie volí diváci přímo ve Scale nebo na Fakultě informatiky MU.

Kolik stojí vstupenka?

Vstup je zcela zdarma. Podpořit nás však diváci mohou prostřednictvím dobrovolného vstupného, vybrané peníze se následně použijí na příští ročník.

Pokud se někdo nebude moct festivalu zúčastnit, existuje nějaká alternativa, jak tento zážitek nezmeškat?

Celý festival se bude vysílat i živě na našem youtube kanálu, a tak se na něj může kdokoliv podívat z pohodlí svého domova. Navíc je zde možnost přehrát si filmy i zpětně, a to nejenom z letošního ročníku.

 

Za redakci MUNIE

Barbora Fučíková

 

Masarykova studentská unie z.s.
Žerotínovo náměstí 617/9
602 00 Brno
IČO: 22605371
Transparentní účet: 2400288479/2010