Karanténa nuda je?

Mar 8, 2020 | karanténa, studium, tipy od munie

To, že je karanténa kvůli situaci s COVID-19 vám asi připomínat nemusíme. Doufáme, že jdete jako vzdělaní lidé příkladem a dodržujete nařízení vlády. Lidsky řečeno .. že sedíte doma na zadku a omezujete svůj volný pohyb a kontakt s random lidmi na ulicích, v supermarketech atd. Zkrátka a dobře, že jste najeli na nynější karanténa lifestyle.

Pokud jste stejně jako já doma už několikátý den, možná vám to začíná trochu lézt na mozek. A já tomu plně rozumím, protože jak je známo, člověk chce vždy to, co mít nemůže. Jen si teď vzpomeňte, jak jste si před měsícem říkali, co byste dali za jeden celý víkend proležený doma, kdy nic nemusíte. A hle .. teď nemáte víkend, ale rovnou celý týden a vlastně bůhví jak dlouho bude tento stav ještě trvat. A jelikož času je opravdu dost, pojďme si v tomto dnešním článku představit pár našich munijních tipů, jak ho využít.

Nezahálejte, školní povinnosti nezmizely!

Rádi bychom vám v první řadě připomněli, že ačkoliv neprobíhá prezenční výuka, vaše školní povinnosti nezmizely. Věříme, že většina učitelů vás již informovala o tom, co vše je zapotřebí ve volnu udělat, ať už číst texty, psát přípravy a eseje, dělat průběžné testy v ELFu nebo sledovat online přednášky. Spoustu z vás také určitě čeká ukončování studia a ačkoliv víme, že máte stíženou situaci zavřenými knihovnami a nemožností provádět praktické výzkumné části, rozhodně máte alespoň čas připravovat si osnovy, úvody, vyhledávat si zdroje a nebo číst ty elektronické a dělat si zkrátka později užitečné zápisky.

Apelujeme proto na všechny studenty MUNI, aby na své školní povinnosti nezapomínali. Vedení univerzity sice říkalo, že se budou snažit vyjít všem studentům po znovu obnovení výuky vstříc, nikdo vám ale nebude brát jako omluvu to, že jste byli zkrátka líní a na všechno se vykašlali. 🙂 Čím víc toho budete dělat průběžně, tím lehčí návrat snad po měsíčním volnu bude.

Zdroj

Vánoční úklid jste kvůli předtermínům nestihli? Přišel čas na jarní!

Běžný menší úklid domácnosti věřím, že zvládáte všichni průběžně. Na ty špinavá okna ale už se nedá dívat, že? A šuplík už se nedá ani zavřít kvůli té haldě papírů, které ani nevíte, kde se tam vzali? Stůl už taky není pod tím vším bordelem vidět? Tak se pojďme do toho dát! Kdy jindy než teď máte tolik času na pořádný úklid? A ač to nerada přiznávám, i ten je někdy lepší než se věnovat zmiňovaným školním povinnostem.

Zdroj

Zavřená fitka, sportoviště, léto za dveřmi a do letní postavy daleko? Nezoufej, cvičit se dá i z pohodlí domova!

Ruku na srdce, kdo z vás už během karantény zmínil, že teď nemůže cvičit, protože nemá kde? Trapná výmluva, nemyslíte? Vsadím se, že 90 % z vás má doma karimatku nebo jakoukoliv jinou podložku, kterou stoprocentně někde v bytě zvládnete rozložit. Kraťasy, tričko a boty jste asi taky v posilce nenechali, takže šup obléct a hurá do toho. Sama jsem byla překvapená, kolik online cvičení a lekcí jógy, zumby, posilování, aerobicku, tance jsem na internetu našla. A světe div se, většina jich je ze solidarity zadarmo! Takže teď už vážně nemáte ale vůbec žádnou výmluvu. Do letní formy se můžeš dostat například díky online fitness, kteří nyní nabízejí měsíční členství za pouhou 1 korunu. Na výběr máš celou řadu cvičení a cvičit můžeš buď s online trenérem nebo prostřednictvím záznamů.

Zdroj

Díky karanténě zpátky v mama hotelu? Využij toho a nauč se vařit i něco jiného než vifonky.

Pokud patříte stejně jako já do té řady studentů, která než aby vařila, raději se spokojí s jídlem v menze, rychlým občerstvením a když není nazbyt tak i ty těstoviny doma zvládne. Taky se chvástáte tím, že nemáte čas vařit? No jo .. jenže teď ten čas máme. Tak se pojďme hecnout a nakukovat maminkám/tatínkům/babičkám pod ruku, nechat si poradit, jak co uvařit nebo si dokonce vyzkoušet některé recepty z kuchařek sami. Třeba objevíte nějaká super jídla, která po návratu do školy zvládnete připravit i sami a obohatíte si tak svůj jinak těstovinový, kečupový a vifonkový studentský život.

Zdroj

Tři trička a jedny džíny pořád dokola, přitom se ti už do skříně nic nevejde? Protřiď ji!

Kdy naposledy jste vyházeli celou svou skříň, pořádně ji umyli a prošli si každý jeden kousek, který v ní máte? Jo .. už to nějaký ten pátek bude. Opět se budu opakovat, ale karanténa je ten nejvíc vhodný čas. Ze starých bavlněných triček, která už nenosíte, můžete dokonce jenom za pomocí nůžek udělat celkem stylovou roušku. Návod najdete tady. Kromě toho ale objevíte celou řadu kusů oblečení, o kterých už zřejmě nemáte ani páru, že je máte. A to ani nemluvím o tom, kdy jste je měli naposledy na sobě. Kousky si projděte a rozhodněte o jejich osudu. Ty, které už nechcete, můžete v případě jejich dobré kvality prodat třeba na Vinted nebo darovat těm, kteří je potřebují. Velkým bonusem třídění skříně je navíc fakt, že vám vznikne prostor na věci nové, které konečně budete mít kam dát.

Zdroj

I počítač si zaslouží úklid. Dopřej mu ho!

Tisíc ikonek na ploše, miliarda starých písniček ve složkách a zpomalený počítač kvůli plné paměti? Nech svůj počítač nadechnout a udělej i jemu radikální úklid. Zálohuj všechny důležité věci, na což jindy nemáš čas. Vymaž staré soubory, které jsou ti už k ničemu a proboha .. ukliď si tu plochu! Vážně nechápu, jak se v tom někteří lidi vyznají .. 😀

Zdroj

Napiš kámošům, jak se mají a obnov staré kontakty.

Pamatuješ, jak sis se spoustou lidí říkal, jak si budete psát a budete udržovat kontakt? Nevyšlo to, viď? Neboj, není to tvoje vina. Všichni jsme to někdy zažili. Za běžného provozu zkrátka není čas udržovat kontakt úplně se všemi. Jenže teď máme běžný provoz přerušen. Naštěstí internet i všechny možné komunikační kanály však stále fungují. A teď je ten pravý čas napsat kamarádům ze základky, střední, táborů, Erasmu, letních dobrodružství a zeptat se jak se mají, jak vypadá třeba situace u nich a zdali jsou v pořádku. Uvidíš třeba budeš sám překvapený, jak rychle se vaše přátelské pouto obnoví.

Zdroj

Ačkoliv je pro všechny z nás karanténa něco nového, nečekaného a někdy taky pěkný opruz, je potřeba udržet si pozitivní myšlení a zbytečně nemrhat časem. Samozřejmě chápeme, že je to pro většinu z nás hlavně prostor pro odpočinek a prokrastinaci .. a jelikož i my jsme studenti a prokrastinace je naše velká vášeň, tomuhle tématu se budeme věnovat v příštím článku, kde vám dáme tipy na některé seriály, které máme my v MUNII prověřené a kterým můžete dát i vy karanténní šanci.

Tak hlavu vzhůru a úklidu, vaření, učení a cvičení zdar!

Za redakci MUNIE,

Oldřiška Hradcová

obrázek

#coronavirus#karanténa#masarykova univerzita#MUNIE #studentský život

Masarykova studentská unie z.s.
Žerotínovo náměstí 617/9
602 00 Brno
IČO: 22605371
Transparentní účet: 2400288479/2010