Kam za levnou módou v Brně?

Sep 24, 2012 | móda, tipy od munie

Po čase stráveném na naší univerzitě jsem zjistila, že pro spoustu studentů a hlavně studentek je móda dosti důležitá. Bohužel, naše hrdost nám někdy nedovoluje nakupovat v levné konfekci a studentská kapsa zase zakazuje mířit do dražších butiků. Kde potom najít něco originálního a přitom levného do svého šatníku?

Pokud nemáte peněz nazbyt a jste ochotni strávit pár hodin přehrabováním se ve stojanech, sekáče jsou ta správná volba. V Brně jich rozhodně není málo. V ulicích města se to sekáči jen hemží. Jen si vybrat ten svůj oblíbený, který příliš neodlehčí peněžence a přitom potěší srdce. Najdete tu takzvané „hrabáky“, ve kterých strávíte spoustu času „plaváním“ v hadrech, abyste si nakonec odnesli nějaký vysněný kousek za dvacet korun. Jsou tu i sekáče luxusní, kde si majitelky dají záležet na výběru každého kousku a cena se tak o něco zvýší.

Second handy už dávno nejsou jen kontejnery se starými hadry jak tomu bývalo v osmdesátých letech minulého století, kdy se tyto prodejny v ČR objevily. Dnes už není zboží v sekáčích, jak se mnozí domnívají, špinavé, obnošené a nemoderní. Majitelé těch lepších second handů si zboží sami pečlivě vybírají ve velkoskladech a na výsledném sortimentu je to dobře poznat. Je v zájmu prodejců, aby byl všechen textil vypraný, čistý a nepoškozený. Zboží je často téměř nenošené, značkové a moderní a jeho cena je velice výhodná obzvláště pro studentskou kapsu. Zboží z druhé ruky se k nám dostává hlavně ze zemí jako Francie, Anglie a USA, kde se módní trendy rychle střídají. V second handech se tak často objevuje zboží z těchto států stejně rychle, jako se dostává do běžné konfekce. Móda se stále „vrací“, a tak v sekáčích není problém najít nějaké ty šmrncovní retro šaty či košile.

Sekáče navíc pomáhají i ekologickému recyklačnímu oběhu. Věci, které někteří lidé už nechtějí, se dostanou k lidem, jež je s radostí znovu využijí. Tak alespoň můžeme mít dobrý pocit z toho, že nepodporujeme konzumní řetězce.

Po důkladné revizi téměř všech brněnských sekáčů jsem si zde dovolila představit ty z nich, jejichž sortiment mě nejvíce zaujal.

Pařížský Second hand

Nachází se na adrese Štefánikova 9. Tento sekáč vřele doporučuji. Má pestrý kvalitní sortiment z dovozu z Francie. Najdete tam i nenošené a značkové oblečení jako s.Oliver, Levis a Versace. Každý si tam rozhodně přijde na své. Sortiment je rozdělen na věci za 60 korun (opatřené červenou plombičkou) a věci za 130 korun (bez plomby). Značkové oděvy jsou oceněny zvlášť. Navíc každý den je v tomto sekáči sleva 50 % na jistou část sortimentu. Obchod je v přízemí, je světlý a čistý. Problém je někdy jen s vytížeností dvou kabinek.

Second hand na ulici Gorkého

Prodejna je v suterénu, ale přehledně a čistě zařízena. K dispozici je jen jedna menší kabinka. Je zde velký výběr značkových triček většinou z britské konfekce, s výběrem kalhot už je to horší. Často zde mají hezké boty. Svízel je někdy s paní majitelkou, která si potrpí na hezké zacházení s oděvy. Ceny se tady pohybují kolem sta korun za kus.

Second hand na ulici Štefánikova

Tenhle kobku připomínající „hrabák“ v suterénu je proslulý výběrem obuvi. Jsou tu střevíčky, sandály, tenisky i zimní obuv a pohorky. Často narazíte i na kvalitní kožené kousky. Výběr oděvů už není tak dobrý, ale pokud hrabete dost hluboko, můžete narazit i na zapomenutý poklad. Ceny jsou přijatelné většinou od 20 do 300 korun. Kabinka je tu jen jedna. Navíc provozují komisní výkup sezonní módy.

Second hand UNIMODA

Snad nejznámější second hand v Brně. Velká prodejna je ve druhém patře obchodního domu na Zelném trhu. Kabinek je dostatek a výběr je také velký a kvalitní. Ceny se pohybují většinou od 100 do 500 korun.

Second hand tralala

Příjemný malý sekáč se spoustou zajímavých barevných hadříků se nachází na adrese Grohova 6. Oděvy jsou kvalitní a většinou téměř nenošené, nijak nepoškozené a pečlivě vybrané, aby zapadaly do charakteru svérázného obchůdku. Je zde i výběr zboží nadměrných velikostí. Prodejna vykupuje textil jednak do komise, jednak za hotovost. Majitelka si potrpí na originálních pestrých kouscích. Najdete tam i dražší oděvy známých značek jako Marks & Spencer, Boss, Adidas a Nike. Ceny jsou přijatelné, obzvláště ve dnech výprodeje, kdy se ceny neustále snižují až k 10 korunám za zkus.

Sekáče dnes tedy nejsou nic podřadného. Stačí jen umět hledat a ve výsledku se můžete ukázat světu v originálním a přitom levném módním odění, navíc s dobrým pocitem z ekologického životního stylu.

#tipy

Masarykova studentská unie z.s.
Žerotínovo náměstí 617/9
602 00 Brno
IČO: 22605371
Transparentní účet: 2400288479/2010