Jak se z nápadů při studiu může stát skvělá práce

Nov 9, 2016 | akce, munie, práce, tipy od munie

Není vůbec jednoduché přijít v dnešní době s něčím novým, inovativním, anebo zajímavým pro širokou veřejnost. Marku Pinkavovi (26 let) a Petrovi Tomášů (23 let) se to podařilo, když v roce 2012 začali vyvíjet veřejně prospěšnou službu Čištěníulic.cz. Marek v té době studoval na VUT v Brně a Petr se chystal na Masarykovu univerzitu, obor informatika ve veřejné správě, což přišlo při vývoji zmíněných služeb velmi vhod. Ani jeden z nich netušili, že tohle je jen první krůček k jejich plnohodnotné práci.

Čištěníulic.cz je služba, která svého zákazníka s dostatečných časovým předstihem upozorní na probíhající čištění v různých ulicích, aby tomu mohl přizpůsobit například parkování svého auta. Za tento projekt získali, tehdy ještě studenti Marek a Petr, cenu Akademie věd ČR, cenu nadačního fondu Jaroslava Heyrovského a řadu dalších.

Jelikož jejich první počin sklidil takový úspěch, a rozšířil se z Brna do dalších měst České republiky, rozhodli se o rozšíření svého pole působnosti. Přišli tedy společně se službou Hlášenírozhlasu.cz, která je užitečná pro občany, a také pro vedení obcí a měst. Jedná se o internetový komunikační nástroj, kde jsou díky šesti kanálům informování občané dané obce o událostech a hlášeních v místě jejich bydliště (např. výpadek elektřiny, zápis dětí do mateřských škol, svoz odpadu atp.). Dochází tak k rychlému informování obyvatel a usnadnění práce úředníků. Vše funguje prostřednictvím šesti kanálů – SMS zprávy, e-maily, chat, mobilní aplikace, sociální sítě a webové stránky. Lidé si tedy mohou vybrat, jak budou službu využívat.

Nedostatek času a konkurence

Každé podnikání má ale svá úskalí. V tomto případě to byly časové možnosti a konkurence. Už v roce 2014 Hlášenírozhlasu.cz využívalo několik obcí na Zlínsku a v Jihomoravském kraji. Minulý rok ovšem došlo ke vzniku obdobných projektů: „Loni jsme si všimli, že se v ČR začaly objevovat služby se stejným konceptem. Proto jsme založili firmu a šli do toho naplno. Já už jsem dostudoval, ale Petr musel na rok přerušit studium. Teď se chystá psát bakalářskou práci právě na téma naší služby“, říká Marek.

Dnes už Hlášenírozhlasu.cz využívá kolem 50 obcí a měst napříč republikou, a toto číslo mají pánové v plánu dále zvyšovat. Jde tedy o velmi zajímavý počin dvou studentů, kteří se nebáli uskutečnit své kreativní myšlenky: „Mohlo by to sloužit jako inspirace pro studenty – pokud mají nápad, ať ho realizují a jdou do toho! Pak se z toho nápadu může vyvinout i jejich práce.“, dodává Marek Pinkava.

Marek s Petrem se rozhodli následovat svůj instinkt a uskutečnit již během studií své nápady. Nejen, že jim jejich záměr vyšel, dokonce získali i ceny za své úsilí a teď mohou své zkušenosti použít nejen při psaní závěrečné práce. To, co začalo nápadem dvou mladých studentů, je nyní veřejně prospěšnou službou. Inspirujme se a pojďme realizovat své myšlenky!

Autorka: Eliška Pavlíková

Masarykova studentská unie z.s.
Žerotínovo náměstí 617/9
602 00 Brno
IČO: 22605371
Transparentní účet: 2400288479/2010