A přece jdu tisknout! aneb Kam pro fyzickou formu diplomky

Apr 15, 2021 | studium, tipy od munie

Semestr se již přehoupl do své druhé poloviny, což pro nás znamená nebezpečně se blížící zkouškové. Klid. Před tímto stresovým obdobím je pořád relativně dost času. Pro závěrečné ročníky už ale začíná výstražně blikat červené světýlko, jelikož se za chvíli musí odevzdávat diplomové práce. Dobrá zpráva je, že drtivá většina oborů je letos nemusí předkládat v tištěné formě. Stačí je před „uzávěrkou“ nahrát do ISu. Pro někoho to znamená více prostoru na řádné vyšperkování textu, většina z nás ale zároveň posmutněla. Nebudeme si nic nalhávat, tu typickou fotku s krásnými deskami, která symbolizuje dovršení onoho letitého snažení, jsme si na Instagram chtěli dát všichni. A kdo říká, že nemůžeme? Jestli patříš k jedincům, kteří si rebelsky stejně plánují práci vytisknout, máme pro tebe dnes pár tipů na místečka, kde si její fyzickou podobu obstarat.

 

Toužínovi

Služby letitého profi knihařství na Šumavské nepochybně využil kde kdo a minimálně naši členové po zkušenostech doporučují. Na stránkách www.touzinovi.cz si zvlášť objednáš pevné desky, samotné pdf textu můžeš zaslat později. Na přípravu desek se nechává odstup dvou dnů, vždy se ale pro jistotu vyplatí nějaká rezerva. Při zadávání si stačí vybrat z bohatého vzorníku barev podle libosti, uvést přibližný rozsah textu a nahrát soubor titulní strany. Vše je hezky popsáno, takže se nemusíš bát, že budeš tápat co a jak. Můžeš si nechat potisknout také hřbet. V současnosti bohužel není možné přijít s vlastním tiskem. Všechno se zadává elektronicky a provozovna slouží jen na vyzvedávání zakázek. Za normální situace by bylo možné zvolit si z rozšířenějšího barevného vzorníku, vystaveného přímo na provozovně. Nicméně i s aktuálními možnostmi je výběr skvělý. Nepřijdeš ani o nejfrekventovanější černou a modrou (11 a 12 ve vzorníku), které jsou většinou v akci.

 

U Marečka

Na Kounicově sídlí papírnictví U Marečka, kde si zároveň můžeš nechat vytisknout a svázat diplomku. Také zde si vše objednáš předem online, na prodejně pak stačí pouze vyzvednout. Desky se zadávají 2–3 dny dopředu. V rozsahu se uvádí, kolik listů práce zhruba obsahuje. Vybereš si tu ze čtyř barev desek, navíc si můžeš zvolit kapsy na přílohy jako třeba CD nebo extra listy. Pokud máš práci nad 60 listů, bez problému ti potisknou i hřbet. Co se týče titulní strany, klidně můžeš zadat vlastní šablonu nebo si vybrat ze vzorů pro VŠ, které na stránkách www.umarecka.cz při objednávání najdeš. Po nahrání pdf souboru budeš mít (stejně jako v předchozím případě) práci svázanou do druhého dne. A v případě nálezu dodatečných chybek nemusíš panikařit, práci ti tu zvládnou převázat.

 

Knihovnička

Oblíbeným místem našich členů pro tisk a vazbu diplomek je také Knihovnička na Cejlu. Objednávku lze učinit přes helpdesk nebo pomocí e-mailu.  Na stránkách knihovnicka.cz najdeš vše přehledně popsané a vysvětlené. Požadavky ti splní na míru, ať už jsou klasické nebo poněkud atypické. Kupříkladu není problém vybrat si metalovou barvu desek. Vzorník sice obsahuje sedm barevných variant, můžeš ale vybrat i jakoukoliv vlastní, kterou specifikuješ v poznámkách. Při online objednávání zvolíš, do kdy dodáš data, což může být tři dny nebo klidně i jen hodina dopředu. Také zde je možné si přidat třeba kapsy na přílohy nebo potisk CD. Bohužel Knihovnička neumožňuje rozdělávat a libovolně měnit listy v práci, stejně ti ale zvládnou na počkání vyměnit až 5 listů. Práci lze osobně vyzvednout, případně můžeš uvést adresu pro doručení.

 

Se studenty, kteří závěrečné ročníky finišovali minulý rok, jsme snad všichni soucítili. Věříme však, že se s bezprecedentní situací zvládli statečně poprat. O rok později se v nastalých podmínkách bohužel mnohé nezměnilo. Kolem klasické formy promocí, na něž se celé studium tak těšíme, se pořád vznášejí velké otazníky. S tím nic moc neuděláme. Onu památnou fotku zhotovené diplomové práce ale přeci jen ovlivnit můžeme. Někteří studenti navíc nemají na výběr, jelikož jejich obor stále tištěnou formu vyžaduje, nebo se zkrátka doma rodičům těžko říká „ne“. Ať už je tvůj případ jakýkoli, snad ti naše tipy tento proces trochu ulehčí.

 

Pevné nervy přeje za redakci MUNIE

Sabina Minářová

obrázek

Masarykova studentská unie z.s.
Žerotínovo náměstí 617/9
602 00 Brno
IČO: 22605371
Transparentní účet: 2400288479/2010