8 tipů, jak si své studium užít naplno

Jul 20, 2014 | MUNI, munie, tipy od munie

Gratulujeme, dostal/a ses na vysokou školu! Co ale bude teď? Máš před sebou několik let, které ti toho do života mohou dát mnohem víc, než jen znalosti a titul. Ať už jsi čerstvý prvák nebo ostřílený student, nabízí se ti toho spousta, co pro sebe můžeš během studia udělat. Záleží totiž jen na tobě, kolik zážitků a zkušeností si z vysoké školy odneseš. MUNIE pro tebe dala dohromady několik užitečných tipů, jak si své studium užít naplno.

Neboj se experimentovat

Doba studia na vysoké škole je pro spoustu z nás posledním obdobím v životě, kdy si bez závazků můžeme dovolit zkoušet nové věci. Bylo vždy tvým snem naučit se čínsky? Nebo studuješ medicínu, ale zajímalo by tě, jestli by z tebe nakonec přece jen nebyl/a dobrý/á novinář/ka? Nebo bys chtěl/a začít podnikat, ale bojíš se neúspěchu? Hoď obavy za hlavu a jdi do toho, protože kdy jindy to zkusit, když ne právě teď? Na kompromisy bude dost času později.

Žij kulturou

Několik dalších let svého života strávíš ve městě, které doslova žije kulturou. Tak proč pořád jen vysedávat v hospodě? Brno je plné možností, jak využít svůj volný čas. Každý večer tak můžeš strávit v jiném divadle, kině, klubu nebo koncertní síni. S nástupem teplých dní se ulice a parky zaplňují hudebníky, chladnější večery naopak můžeš strávit v kavárně u jazzového koncertu nebo autorského čtení. A co je nejlepší, jako student/ka máš nárok na ISICMUNIE kartu, které ti otevřou dveře na spoustu kulturních akcí za podstatně nižší cenu. Super, ne?

Jeď na zkušenou

Studovat v zahraničí nebylo nikdy snazší. Tak proč celé studium strávit na jednom místě, když můžeš jeho část prožít kdekoliv na světě? O Erasmu jsi určitě už slyšel/a, věděl/a jsi ale, že existují i další stipendijní programy, které ti umožní studovat na některé ze zahraničních univerzit? Je tu například Erasmus Mundus, ISEP, Freemovers, CEEPUS, a to jsme sotva začali. A šanci má každý!

Zapoj se

Vysokoškolský život zdaleka není jen o přednáškách a propařených nocích. Zajímavou součástí tvého studia může být spolková činnost, a nikde jinde nenarazíš na takový výběr studentských spolků, jako právě na své univerzitě. Rád/a by ses zapojil/a do organizace kulturních akcí, sblížil/a se s lidmi ze svého oboru, vyjádřil/a se k aktuálním společenským problémům nebo třeba dělal/a průvodce zahraničním studentům? To všechno, a ještě mnohem víc, můžeš díky spolkům MU! Podívej se na seznam spolků MU a vyber si ten svůj.

Vzdělávej se jinak

Ať už ses rozhodl/a studovat cokoliv, nic ti nebrání v tom, aby sis své obzory rozšiřoval/a i v jiných oblastech. Lákají tě jazyky, moderní literatura nebo třeba programování? Existují způsoby, jak se můžeš naučit naprosto cokoliv, aniž by tě musela trápit kapacitní omezení a prerekvizity. A v mnoha případech tě nemusí trápit ani cena – spousta kurzů je dostupná zadarmo! Díky internetu zažívá neformální vzdělávání nebývalý boom a ty se tak nemusíš spoléhat jen na poznatky, ke kterým se dostaneš ve škole. Vybrat si můžeš například z tohoto seznamu on-line zdrojů.

Buduj vztahy

Během svého studia na vysoké škole se setkáš se spoustou zajímavých lidí a je jen na tobě, jak tyto známosti využiješ do budoucna. Nikdy nevíš, jestli se z jednoho posezení u piva nevyklube přátelství na celý život, nebo jestli se krátká spolupráce na projektu nevyvine v něco mnohem většího. Neboj se seznamovat se s novými lidmi, a to ani s těmi, kteří ve tvém oboru něco znamenají. Takové kontakty ti mohou přinést nejen užitečné informace, ale také příležitosti.

Podívej se do světa

Jako student/ka máš naprostou svobodu v tom, jak se rozhodneš strávit měsíce volna. Proč mařit čas poflakováním po místních přeplněných koupalištích, když můžeš vyrazit poznávat svět? A argument, že je to drahá zábava, si nech od cesty!

Existuje totiž spousta vychytávek, které se postarají o to, že tvé peníze nebudou opouštět peněženku více, než by se ti líbilo. Slyšel/a jsi třeba o couchsurfingu, díky kterému už nebudeš muset shánět cenově přijatelné ubytování?

Dostat do zahraničí se můžeš také s pomocí některých spolků MU. Zkus třeba letní univerzitu s AEGEE nebo stáž s AIESEC, díky nimž se můžeš podívat levně podívat naprosto kamkoliv.

Přijeď na Prvákoviny

Ještě před začátkem tvého prvního semestru na MUNI ti doporučujeme zjistit si všechno o školních povinnostech, kreditovém systému, postupu při registraci předmětů a další užitečné informace. Pokud nejsi z Brna, určitě by se ti hodila menší poznávačka tvého nového domova. A rozhodně by nemuselo být špatné poznat některé své spolužáky ještě předtím, než se v polovině září sejdete v posluchárně. A právě od toho jsou tu Prvákoviny, dvoudenní akce pro čerstvé student(k)y všech fakult, na které rozhodně nesmíš chybět. Budeme se na tebe těšit!

 

Masarykova studentská unie z.s.
Žerotínovo náměstí 617/9
602 00 Brno
IČO: 22605371
Transparentní účet: 2400288479/2010