Rok se s rokem sešel aneb Máme nové vedení

Jak se zpívá v jedné písničce, všechno jednou končí a něco nového začíná. To platí i o vedení MUNIE. Každoročně si na sněmu volíme nové vedení nejen našich oddělení, ale i spolku jako takového. A loučíme se s tím starým. Kandidáti na vedoucí posty mají několik minut na to, aby představili své vize, cíle a důvod, proč se na post hlásí. Konkurence bývá někdy vysoká a členové spolku na nich při dotazech často nenechají nit suchou. Přesto si vždy svůj post někdo obhájí a hlas většiny, potřebný k tomu, aby mohl na vedoucí křeslo usednout, získá. A letos tomu nebylo jinak. S radostí vám představujeme nové vedení našeho spolku.

 

Z koordinátorky plesu prezidentkou

Verča Barešová je v MUNII od podzimu 2019 a studuje práva. Doposud u nás působila v projektovém oddělení a kdyby vás zajímalo, kdo zorganizoval během covidu v době, kdy se nemohly pořádat společenské akce, dva studentské plesy (a to zcela legálně), byla to právě ona. Nyní stojí v čele MUNIE jako prezidentka.

Proč ses rozhodla kandidovat?

Nezadržitelně se mi blíží konec studentských let, a tak jsem chtěla pro MUNII ještě něco udělat a zanechat za sebou nějaký odkaz. Zároveň je to velká výzva, a to mě lákalo.

Čeho chceš během volebního období dosáhnout?

Jakožto spolek, který se soustředí na pořádání akcí pro studenty, nás COVID zasáhl poměrně tvrdě. Cílem pro tohle období je tedy i trochu návrat k předcovidové době, a tak jedním z velkých cílů je uspořádání našeho plesu v plné kráse a velikosti. Kromě toho je to ale samozřejmě hlavně interní práce ve spolku a zlepšení jeho fungování. Chceme se hodně soustředit na spolupráce, ať už s partnery nebo ostatními spolky v rámci spolkové platformy.

Co plánuješ dělat po studiu a v čem myslíš, že ti tento post v MUNII pomůže?

Konec studia se mi pravděpodobně bude trochu překrývat s koncem volebního období. Už teď je mi jasné, že to bude velmi emotivní. Aktuálně mám stáž na kriminální policii a bude následovat stáž na státním zastupitelství, kde doufám po studiu najdu své uplatnění. Zároveň ale také uvažuji o pokračování na doktorské studium. Post prezidenta spočívá z velké části v zastupování MUNIE na venek, a tak je také přirozeně spojený s navazováním kontaktů. A co si budem…Je to také skvělá položka do CV a zajímavý bod pro konverzaci u pohovoru. Myslím, že mi tohle období také výrazně rozvine moje vůdčí a teamové schopnosti a další zásadní dovednosti pro budoucnost. Je to pro mě výzva a já se na ni moc těším.

 

Tany, kluk z plakátu, viceprezidentem

Radovan Tanáč, spíše známý pod přezdívkou Tany, na MUNI studuje Podnikovou informatiku, kde působí jako zástupce studentů v programové radě. V MUNII doposud působil v marketingovém oddělení a můžete ho znát z tzv. MUNIE Tinderu, kde nabízí pomoc každému studentovi na MUNI. Ať už se změnou školy, prostředí, oboru, kamarádů a mnohým dalším.

Proč ses rozhodl kandidovat?

Pôvodne som mal v pláne kandidovať na vedúceho marketingového oddelenia, no pozícia viceprezidenta bola stále k mání a Veronika (terajšia prezidentka spolku) ma oslovila s neodolateľnou ponukou. A nakoľko táto pozícia bola takisto v mojom hľadáčiku, neváhal som ani sekundu a povedal si, že to bude obrovská výzva, ktorej sa veľmi rád ujmem.

Čeho chceš během volebního období dosáhnout?

V predvolebnej kampani sme s Veronikou vystupovali ako dvojica, ktorá jasne stanovila body, ktorým sa chceme venovať. Osobne som si zobral na zodpovednosť zefektívnenie komunikácie, transparentnosť vedenia spolku smerom k radovým členom a mentoring.

Co plánuješ dělat po studiu a v čem myslíš, že ti tento post v MUNII pomůže?

Po štúdiu by som sa veľmi rád naďalej vzdelával a rozvíjal v marketingovej oblasti, kde som pred pozíciou viceprezidenta pôsobil. No samotná pozícia viceprezidenta mi dá nesmierne veľa skúsenosti s managementom nielen finančného, ale i ľudského kapitálu, čo sa bude hodiť v každom ohľade môjho budúceho kariérneho života.

 

Sabča si drží post vedoucí marketingového oddělení

Sabča je v MUNII už 3,5 roku a celou dobu je věrná marketingovému oddělení, ve kterém se loni stala vedoucí. Svůj post obhájila i letos. Ráda a dobře píše, získala u nás kromě zkušeností i přátelství na celý život a neustále se usmívá.

Proč ses rozhodla kandidovat?

Tento rok jsem s opětovnou kandidaturou příliš nepočítala. Hlavně proto, že mě čekají státnice na magistru. Obrovskou motivací pro mě bylo, když se naše skvělá projekťačka Verča Barešová rozhodla kandidovat na funkci prezidentky. Lidé s dobrým time managementem mě vždy fascinovali a motivovali mě na sobě pracovat. Verči time management je neskutečný. Kromě školy, práce a MUNIE si dokonce zvládá držet průměr na červený diplom (čti zde). I na ostatní pozice ve vedení se sešli výborní kandidáti. Lidé se zápalem, kteří, věřím, budou dobře spolupracovat a dají spolku jen to nejlepší. A já bych jim v tom moc ráda pomohla.

Čeho chceš během volebního období dosáhnout?

Především bych ráda dotáhla pár věcí, které jsem začala minulý rok. Na volbách vždy zaznívá hodně zajímavých nápadů, a i když se to nezdá, rok občas nedává dostatek času na jejich realizaci. Takže následující období beru jako další šanci k posunu. Kromě tématu komunikace vnímám jako důležité sdružovat tým a propojovat lidi mezi sebou. Také si myslím, že je třeba najít správný balance mezi množstvím a kvalitou projektů, které pořádáme, a mezi prostorem, který marketingu zbývá na budování spolkového brandu směrem k veřejnosti. Nejen k návštěvníkům akcí a našim sledujícím, ale i k potenciálním partnerům.

Co plánuješ dělat po studiu a v čem myslíš, že ti tento post v MUNII pomůže?

Patřím mezi jedince, kterým MUNIE značně ovlivnila budoucí směřování. Před nástupem do spolku jsem se o marketing nezajímala. Nyní mu věnuji prostor i ve studijním zaměření (Management v kultuře). Skrze plnění věcí pro spolek se mi otevíraly cesty k zajímavým příležitostem a postupně jsem zjišťovala, co všechno vlastně marketing znamená. Už teď jsem díky zkušenostem z MUNIE získala brigádu nebo třeba místo na marketingové stáži, která mi rozšířila obzory zase v trochu jiných směrech, než umožňuje spolek. Na pracovních pohovorech mohu mluvit o reálné praxi. Nemám sice jasnou představu, na jakou pozici chci po studiu dosáhnout, ale kdyby se týkala marketingu, vůbec by mi to nevadilo.

 

Alex plánuje posouvat projektové oddělení

Alex je v MUNII už pátým semestrem. Během svého působení v projektech rozvíjí soft skills, které přímo nesouvisí s jejím školním zaměřením. Čeká ji poslední rok studia Molekulární biologie a genetiky. Takže v podstatě, jak sama tvrdí, pěstuje nádor v misce.

Proč ses rozhodla kandidovat?

Počas pripravovania rôznych projektov či už z pozície člena tímu alebo koordinátora som mala možnosť naučiť sa pracovať v tíme, komunikovať s dodávateľmi alebo úradmi a celkovo pripraviť všetko, čo sa týka projektu. Kandidovať na projektovú vedúcu som išla preto, aby som si osvojila ďalšie schopnosti ako vedenia a motivovanie ľudí či krízový manažment (na ten snáď nedôjde).

Čeho chceš během volebního období dosáhnout?

Veľkou časťou bude implementácia dlhodobého strategického plánu. Avšak to je cieľom vedenia. Mojím vlastným cieľom bude zlepšenie komunikácie medzi oddeleniami, konkrétne skôr komunikácia zo strany projektov na marketing a fundraising. V rámci tohto cieľa chcem už do projektovej dokumentácie zaniesť určité požiadavky, aby oddelenia mali dopredu predstavu, pri ktorých projektoch bude nutná ich podpora. Zároveň bude mojím cieľom čo najrýchlejšie dostať nové prírastky oddelenia do epicentra diania, aby mohli prebrať aj väčšie projekty.

Co plánuješ dělat po studiu a v čem myslíš, že ti post v MUNII pomůže?

V ideálnom prípade by som rada pracovala na klinike asistovanej reprodukcie či oddelení lekárskej genetiky. Post projektovej vedúcej mi môže pomôcť pri hľadaní vyšších pozícii v hierarchii laboratória, kedy budem môcť doložiť, že mám skúsenosti s vedením ľudí a prípravou projektov (napr. grantových projektov). A aj keby to nebol rozhodujúci faktor, minimálne to bude dobrá položka na rozhovor.

 

Boris, kterého nikdo nezná pod jménem Tomáš, přebírá Fundraising

Boris, jak ho všichni ve spolku oslovujeme, studuje na ESF Podnikovou ekonomiku a management. V MUNII je rok a půl. Povahou balancuje mezi fundraisingem a HR, jelikož nejednou rozhýbal parket svým předcvičováním tanečků z dětských táborů, kde dělá instruktora.

Proč ses rozhodl kandidovat?

No upřímně, nějak to na mě zbylo. V oddělení jsem se najednou stal služebně nejstarším, takže se to nabízelo. A já tuto neodolatelnou výzvu využil, protože jsem vždy připraven přijmout každou výzvu.

Čeho chceš během volebního období dosáhnout?

Určitě bych chtěl navázat dlouhodobé spolupráce se studentskými podniky v Brně. Dále bych se chtěl věnovat interním záležitostem. Především faktu, že naše oddělení nebývá tolik doceňované, jak by si podle mě zasloužilo. Spousta naší činnosti totiž probíhá před akcí, ne až přímo na ní. Kvůli tomu není vždy odvedená práce vidět, byť je jí opravdu hodně.

Co plánuješ dělat po studiu a v čem myslíš, že ti tento post v MUNII pomůže?

Tuto otázku nemám rád, protože zatím nevím. Doufám, že v průběhu studia narazím na zajímavou stáž nebo brigádu v oboru. Moje kariéra vedoucího Fundu mi určitě pomůže v získání nových zkušeností, které uplatním v budoucím zaměstnáním. Rozhodně to nebude jen další položka do životopisu.

 

Od nováčka z coronavirové krize k vedoucí HR

Pája se k nám přidala těsně před první pandemickou vlnou. Své první měsíce ve spolku musela k činnosti motivovat nejen sebe, ale i zbytek MUNIE. Což při teambuildinzích přes počítač nebylo zrovna jednoduché. S kolektivem se překážkám navzdory rychle zžila a stala se takovým naším sluníčkem.

Proč ses rozhodla kandidovat?

Po návratu do normálu byla mojí hlavní pozicí role koordinátorky nováčků, kdy jsem měla možnost pomáhat našim miminkám dělat v MUNII první krůčky. Také jsem měla na starosti program teambuildingů nebo zařizování školení. Oddělení jsem tedy poznala poměrně komplexně. Poslední semestr jsem navíc byla zástupkyní vedoucí a mohla si vyzkoušet, co taková pozice obnáší. Když došlo na období kandidatur, byla to pro mě jasná volba a taky výzva. Studuju Personální management a organizační rozvoj, takže moje role v MUNII je s mým zaměřením úzce propojena. O to víc vnímám, kolik mi toho MUNIE dává, a chci jí vrátit něco zpátky.

Čeho chceš během volebního období dosáhnout?

MUNIE je hlavně o lidech a myslím si, že bez pevného základu v podobě HR oddělení, by se jí velmi špatně fungovalo. Proto bych tohle pevné jádro chtěla dále udržet a stmelit. Zároveň se chci zaměřit na vztahy v celém spolku. Udržovat tam příjemnou a přátelskou atmosféru, díky které se nám bude nadále dobře nejen pracovat, ale i bavit. Na to je třeba klást důraz už od náborů a samozřejmě skrz teambuildingy. Doufám také, že se nám bude dařit rozvíjet členy skrze zajímavá školení, která pro ně vyhledáváme.

Co plánuješ dělat po studiu a v čem myslíš, že ti tento post v MUNII pomůže?

Mně se to krásně všechno propojilo. HR se stalo mou prací, ale zároveň i koníčkem. Vždycky jsem chtěla pracovat s lidmi, a proto jsem si ve škole vybrala obor zaměřený na lidské zdroje. V budoucnu chci působit jako personalistka. Ale v dnešní době je těžké si někde sehnat práci, pokud nemáte roky zkušeností a praxe. V tomto ohledu bych chtěla poděkovat MUNII, jelikož jsem díky ní získala skvělou brigádu v HR oddělení. MUNIE mi toho mnoho dala, od skvělých přátel, po neocenitelné zkušenosti a pevné nervy. A nejen to. Myslím, že zkušenosti a kontakty získané v MUNII se mi nejednou budou ještě hodit.

 

Za redakci MUNIE

Veronika Maurerová a Sabina Minářová

Masarykova studentská unie z.s.
Žerotínovo náměstí 617/9
602 00 Brno
IČO: 22605371
Transparentní účet: 2400288479/2010