V Bruselu řekli YES nové podobě Erasmu

Nov 10, 2012 | MUNI, studium

Erasmus končí! Mezi studenty se šíří panika, na Facebooku se objevují petice za záchranu oblíbeného programu, studenti mění své plány do budoucna. „Na Erasmus mám v plánu v budoucnu jet. Kamarádi mi ale řekli, že program bude končit, že bych proto měla jet pokud možno v příštím roce,“ svěřila se studentka geografie a kartografie Petra Lavická. Ve skutečnosti však není proč panikařit.

Erasmus v současné podobě opravdu bude končit, ale Evropská unie ho nahradí programem mobility YES Europe, který bude sdružovat všechny současné projekty pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport, jako je Erasmus, Comenius, Leonardo a další. Výbor pro kulturu a vzdělávání návrh přijal 27. listopadu, dále se o něm bude hlasovat ještě na Plenárním zasedání Evropského parlamentu v lednu 2013. V platnost by měl vejít o rok později, v rámci víceletého finančního plánu na roky 2014 až 2020.

Zvýšení efektivity, jednodušší žádání o granty, propojení mnoha programů pod jednu značku- to jsou výhody, které si euroúředníci od nového programu slibují. V plánu je také zvýšení počtu studentů a učitelů, kteří program využijí. V budoucnu by to mělo být až 5 milionů, což je dvakrát více než dnes. Novinkou by bylo také zavedení půjček Evropské investiční banky pro studenty, kteří se rozhodnou studovat magisterské programy v zahraničí.

Erasmus tak opravdu brzy skončí, ale nahradí ho program, který studentům umožní vycestovat na zahraniční univerzity stejně dobře jako nyní. Nebo doufejme že ještě lépe.

#MU#studium

Masarykova studentská unie z.s.
Žerotínovo náměstí 617/9
602 00 Brno
IČO: 22605371
Transparentní účet: 2400288479/2010