Seriál o MUNIE odděleních: HR

Mar 16, 2022 | akce, munie, nábory, spolky

 

Vlivem situace na trhu práce se HR odvětví velmi rozrůstá. Volné síly ubývají a firmy se o kandidáty perou. Z toho důvodu nabývají na důležitosti právě Lidské zdroje (HR). Mít schopné lidi, kteří dokážou ulovit nové talenty a následně si je i udržet, je pro organizaci klíčové. Zájemci o pozici HRisty v inzerátech obvykle nacházejí větičku „Všemu rádi zaučíme.“ Byť zaměstnavatelé nemívají problém s nedostatkem zkušeností, skutečně šikovný HRista je tvořen praxí. S iniciativou, zápalem a trochou štěstí se dá sehnat ještě při studiu, třeba právě u nás!

HRko celá MUNIE označuje za nejmilovanější oddělení, protože se o nás jeho členi krásně starají. Připravují teambuildingy plné adrenalinu, zábavy, občas s mírou náročnosti na fyzičku i mozek. Rozhodně ale vždycky díky jejich práci odcházíme s novými zážitky a zase o něco semknutější než dříve. Abychom pro zájemce o doplnění hvězdného týmu zajistili lepší představu o tom, co spolek může nabídnout, vyzpovídali jsme přímo jeho členky.

 

Květa (Tuli) Svobodová

Vedoucí HR

 

 „MUNII jsem si vybrala jako ideální krok mezi školou a reálnou prací. Už teď vím, že mi toho spoustu dala, a ještě má v budoucnu co nabídnout.“

 

Proč Tě zajímá HR a proč zrovna MUNIE?

HR odvětví mě zaujalo svou rozmanitostí a množstvím lidí, se kterými se při práci můžu setkat. Do MUNIE jsem se přihlásila před začátkem svého prvního semestru na MUNI (podzim 2019). Věděla jsem, že do takového spolku chci ještě dřív, než mě na vysokou vůbec přijali. Motivací pro mě bylo hlavně získání zkušeností v HR oblasti, poznání co nejvíce lidí a nezapomenutelné zážitky. Bylo to skvělé rozhodnutí 🙂 Po roce a půl jsem se rozhodla kandidovat do vedení. Neskutečně mě baví náš kolektiv. Je radost v něm spolupracovat. Některé věci ale občas potřebují upgrade a o to se teď budu snažit.

 

Chtěla by ses v HR v budoucnu profilovat i profesně?

Určitě. Obor zabývající se lidskými zdroji studuju a za působení v MUNII jsem se jen utvrdila, že to pro mě byla správná volba. Na vlastní kůži zkouším, jaké to je pracovat a komunikovat s různými lidmi, vést tým a mít za něco zodpovědnost. Profesně se zatím v HR nepohybuji, ale pracuji na tom. Zanedlouho se uvidí, jestli mi praxe z MUNIE k získání místa pomůže 🙂

 

 

Denča Drappanová

„MUNIE mi okrem profesionálneho rozvoju dala možnosti sebarealizácie i kreativity a hlavne plno nových priateľov z rôznymi zameraniami, ktorých by som len pohybovaním sa na mojej fakulte nestřetla.“

 

Proč Tě zajímá HR a proč zrovna MUNIE?

Pri náboroch som si nebola istá oddelením a rozhodovala sa medzi HR a projektami. Obe ma zaujímali z rovnakého dôvodu, a to organizovania udalostí a práci s ľuďmi. Nakoniec som skončila v HR a nemôžem sa sťažovať. HR je odvetvie, ktorého hlavná náplň je vytváranie atraktívneho prostredia pre členov, čo znamená plno skúseností z medziľudského kontaktu a mediácie. Takéto znalosti sú dôležité pre každú kariéru, no pre právo, ktoré študujem, sú nadmerne prospešné. Aktuálne som členkou druhý rok a dúfam, že ňou ešte dlho budem.

 

Pomáhají Ti nějak zkušenosti ze spolku v kariérní oblasti?

Moje odvetvie nie sú ľudské zdroje, no skúsenosti z nich mi pomáhajú ako v bežnom, tak aj profesnom živote. Skúsila som už viacero zamestnaní a aj napriek tomu, že si nemyslím, že v HR je pre mňa kariéra, v praxi sa tieto skúsenosti prelínajú. Rada by som tu spomenula starších členov, ktorí predávajú svoje znalosti na nové generácie priamo ale aj nepriamo, a tým mi umožnili jednoducho zvládnuť pracovné pohovory. Moja profesná budúcnosť je tak trochu otázna, lebo ma zaujíma viacero odvetví. Mojou veľkou záľubou je organizovanie rôznych spoločenských udalostí, pre ktoré MUNIE dáva priestor každému.

 

 

Nikča Šebestová

Nikča se k nám přidala těsně před vypuknutím pandemie, takže se s mnohými ostatními členy mimo HR setkala osobně až nedávno. V MUNII nicméně už nějaký ten pátek je a podělila se s námi o to, jak své dosavadní působení ve spolku hodnotí.

 

Proč Tě zajímá HR a proč zrovna MUNIE?

Ze začátku jsem váhala mezi projekty a HR, ale po celou dobu mi bylo jasné, že mě to táhne víc do HR. Myslím si o sobě, že jsem ten typ člověka, co je tady pro ostatní jako opora i pomocná ruka. Na MUNII se mi líbí, že funguje celouniverzitně a pořádá velkou škálu akcí pro všechny studenty. Co může být lepší než nastartovat vysokoškolský život ve společnosti lidí, kteří věnují svůj volný čas, aby zabavili nejen sebe, ale i ostatní?

 

Jak Ti zatím pomohla MUNIE ve světě brigád?

Moje brigáda nemá s HR sice moc společného, ale jako člen HR se podílím na náboru nováčků a bylo pro mě skvělou zkušeností zkusit si pohovor z druhé strany. Díky tomu jsem získala větší jistotu, když jsem se nacházela na straně zpovídaného. Taky jsem hodně zapracovala na time managementu, protože skloubit dohromady studium, brigádu, spolek a volnočasové aktivity byl ze začátku oříšek.

 

Uvažuješ nad uplatněním v HR?

Plnohodnotný HRista ze mě asi nikdy nebude, ale jsem ráda za každou zkušenost, kterou mi MUNIE nabízí, protože je pro mě důležité se neustále rozvíjet a mít možnost zkoušet a objevovat nové věci, o kterých bych si dřív ani nepomyslela, že by mohly být mou skrytou vášní.

 

 

Schopnost improvizace, empatie a komunikativnost. V pracovním světě to jsou pilíře každého dobrého HRisty. V MUNII se k tomu přidává také hravost, smysl pro humor a utužování kolektivu. Jestli Tě láká kariéra v HR, je spolek ideálním prostředím, kde získat praxi a zároveň si užít kopu srandy při studiu. Poznáš nové, zajímavé lidi a možná si trochu ujasníš, co po vysoké dělat.

Myslíš, že je HR pro Tebe to pravé? Stačí vyplnit dotazník a počkat na e-mail s dalšími informacemi. Chceme Tě do MUNIE!

 

 

Za redakci MUNIE

Sabina Minářová

Masarykova studentská unie z.s.
Žerotínovo náměstí 617/9
602 00 Brno
IČO: 22605371
Transparentní účet: 2400288479/2010