MUNIE slaví 10. výročí! Aneb Jak šel čas s našimi projekty

Jul 24, 2022 | akce, kultura, MUNI, munie, ples, spolky

Dnes je tomu na den přesně deset let, kdy byl náš spolek Masarykova studentská unie oficiálně zapsán. Za tu dobu ušel dlouhý kus cesty a stal se největším celouniverzitním spolkem na MUNI. I když sebechvála občas není příliš slušivá, je důležité umět ocenit vlastní progres, za kterým stojí úsilí. My v MUNII se nebojíme poplácat po ramenou, protože ať už je důvod k pochvale jakýkoli, stojí za ním především lidé, kteří podstatu spolku tvoří. Jedná se o členy minulé i současné, jejich píli a odhodlaní dělat „něco navíc“. Ale jste to také vy, návštěvníci našich akcí, protože bez vás a vaší přízně by naše činnost neměla smysl. Nebyli bychom schopní fungovat tak, jak fungujeme, ani bez našich partnerů a sponzorů. Bez univerzity, která nás podporuje, nebo ostatních spolků MUNI a různých organizací, s nimiž si navzájem pomáháme.

Díků na rozdávání je za těch deset let spousta. A my pevně doufáme, že je vděk cítit alespoň z úsměvů a zábavy na akcích. Ať už se jedná o ty, které navštěvujeme, nebo ty, co sami pořádáme. Věříme, že je cítit ze zážitků, které společně vytváříme. Či ze zkušeností, které si rok od roku předáváme. Pojďme si cestu MUNIE shrnout prostřednictvím malého náhledu do archivu událostí, které jsme měli možnost uspořádat.

 

 

V roce 2012 se MUNIE zrodila z odhodlání skupiny nadšenců, kterou se podařilo seskupit kolem brněnského Majálesu. Po jeho skončení čítala vzniklá unie zhruba stovku členů. Přesto se stále jednalo o nový spolek, který teprve hledal, kudy se vydat, aby přinášel brněnským studentům skvělé akce. Jejich paleta ještě nebyla tak rozmanitá, zato šlo o poctivě zorganizované eventy, na něž se návštěvníci rádi vraceli. Jednalo se tehdy především o Souboj kapel, který MUNIE pořádala od svých začátků až do roku 2016.

Rok 2013 přidal na seznam Motokárové šílenství univerzit.

Bezpochyby největší akcí, kterou náš spolek pořádá, je Ples studentů Masarykovy univerzity. 1. ročník otevřel své brány již rok po založení unie (2013). Oblíbená událost se stala neodmyslitelnou součástí univerzitního dění a vrcholem kalendářního roku, jelikož postupně nabývala na rozměrech. Bohužel pravidelnost konání narušily covidové restrikce a 8. ročník se místo 2020 uskutečnil až roku 2021. Ale i za to jsme velmi rádi, protože také tehdy měl ples namále. Vzhledem k situaci si plesový tým pořádně vyzkoušel krizový management. Premiéru pro nás představovalo, že akce byla sice menší, zato jsme připravili plesy rovnou dva. Nyní již probíhají přípravy 9. ročníku a my pevně doufáme, že vám po dvou letech budeme moct opět přinést velkolepý Ples v Bobycentru, jak se patří.

 

 

V našem archivu najdete rovněž Florbalový souboj univerzit, Meet and Inspire. Jarmark spolků nebo třeba Tančírnu a samozřejmě hokejové průvody, které pořádáme dodnes.

 

Rok 2018 zařadil mezi naše pravidelně pořádané akce Fotbálkový turnaj, (Halloween) Beerpong a kupříkladu i Student’s Pubquiz.

Některé projekty se nedostaly mezi naše stálice. Přesto si je rádi připomínáme. A kdo ví? Možná je někdy zase oprášíme. Chtěli byste zažít třeba takový Pivní baseball nebo Hospodskou olympiádu?

 

Rok 2019 přinesl mnohé akce. Mezi nimi i naše historicky první Karaoke night, které mělo takový ohlas, že jsme se k projektu vrátili i po covidové pauze. V následujícím semestru se jistě můžete těšit na další.

 

Na naší paletě můžete najít i pár charitativních projektů. V roce 2019 jsme pořádali charitativní koncert Strom života, z něhož putoval výdělek do Domova pro osoby se zdravotním postižením TEREZA. Na pandemii jsme roku 2021 reagovali projektem Studenti sestřičkám. V online prostoru se spojili studenti s uměleckou duší a vytvořili společně kulturní večer s výstupy různého zaměření. Odměna od diváků putovala za zdravotníky od sv. Anny v Brně v podobě poukazů na odpočinkové aktivity. Roku 2022 se projekt Umělecký večer stal charitativním trochu nečekaně. Dnu jeho konání totiž předcházel počátek dění na Ukrajině, a tak se organizační tým rozhodl využít probíhajících příprav a alespoň částečně přispět k pomoci. Výtěžek z akce, kde vystoupili mladí hudebníci, slam poetristé, stand-up komici i básníci a jiní pisatelé, jsme poslali organizaci Člověk v tísni.

Sice o dva roky později, než bylo původně v plánu, ale v dubnu 2022 se nám podařilo uspořádat naši první Karnevalovou noc. Vaše nápaditost nás moc bavila a doufáme, že jste si akci užili alespoň tolik jako my.

 

 

Nesmíme zapomenout zmínit, jak moc fandíme akcím, na které jsme jako spolek zvaní. Moc si vážíme každé příležitosti navštívit událost jakéhokoli spolku či organizace. Ať už se jedná o událost, kde můžeme náš spolek prezentovat se stánkem, nebo projekt jiného skvělého spolku MUNI, kde se můžeme poznávat s novými lidmi a prohlubovat vztahy. Společně oživujeme dění nejen na univerzitě, ale i v Brně celkově. Ceníme si okamžiků, které můžeme sdílet, a zážitků, co se nám daří společně utvářet.

Všechny tyto projekty, vzpomínky, lidi, kteří je přiváděli k životu, jsme si připomněli na oslavě 10. výročí spolku, která proběhla přesně před měsícem. Potkali jsme se s našimi alumni, kteří pamatují začátky MUNIE, se stávajícími členy, s našimi partnery a sponzory i se zástupci dalších spolků. Při této příležitosti jsme sami měli šanci dozvědět se více o historii Masarykovy studentské unie. Je to neuvěřitelné, ale už na fotkách z roku 2014 poznáváme tváře, jež v našich řadách vídáme dodnes. Jsou to věční studenti, sběrači titulů a taky prostě jen lidé, kteří si užívají dynamiku spolku a baví se v kolektivu, co se během jejich působení stihl několikrát obměnit.

Rádi říkáme, že v MUNII jsme taková malá velká rodina, a za tím si pevně stojíme. Protože v MUNII jde především o srdíčko, o přátelství, o jistoty a pravděpodobnosti, o pocit, že člověk někam patří. Jde o vědomí, že když je člověk v Brně nový, tak není ztracený sám. O vědomí, že máme s kým oslavit narozeniny nebo jet na výlet o prázdninách. O fakt, že si vzájemně předáváme nespočet cenných zkušeností, které v životě opravdu zužitkujeme. Nebo přinejmenším prostě jen o trochu větší pravděpodobnost, že když se někdy někdo z nás cítí pod psa, tak někoho na to pivo na zvednutí nálady zkrátka vytáhne. A s tímhle vědomím je pak den hned lepší.

 

Za redakci MUNIE

Sabina Minářová

Masarykova studentská unie z.s.
Žerotínovo náměstí 617/9
602 00 Brno
IČO: 22605371
Transparentní účet: 2400288479/2010