Vysokoškolské bydlení aneb byt či kolej?

Ať už jste prvák nebo pokročilejší student, určitě jste už minimálně jednou řešili situaci s ubytováním. Ale přiznejme si, někteří z nás to řešili už víc jak jednou a někteří dokonce až podezřele mockrát. Zkrátka někde hlavu složit prostě musíme a stejně jako s hledáním životního partnera se ideální vysokoškolské ubytování podaří najít na poprvé málokomu. Všeobecně nejčastější otázkou v téhle problematice je úvaha kolej nebo byt? A protože na začátku roku je vždy dobré si nahnat trochu správné karmy, budeme dnes natolik dobrosrdeční, že vám sepíšeme několik plusových a mínusových bodů života na koleji a na bytě, které jsme načerpali z vlastních zkušeností.

 

 

KOLEJ

+ snazší dostupnost

Určitě prvním bodem života na koleji je jeho lehčí dostupnost. Přeci jenom vám všechno zprostředkuje univerzita a vám tak stačí pouze včas kliknout na správné tlačítko, aby vysněné kolejní lůžko bylo už jenom vaše. Alespoň tedy na období, kdy si ho zaplatíte. Nemusíte také například řešit k nájmu ještě poplatky za energie, internet, úklid společných prostor nebo třeba dokupovat nábytek.

+ cena

Částka, kterou za náš přechodný domov dáme, je bez debaty pro spoustu studentů hlavní kritérium při vybírání. Proto pokud skutečně chcete šetřit raději na nějaké pořádné party nebo dovolené a nejste příliš nároční, univerzita nabízí i několik opravdu levných variant ubytování. Připravit se ale musíte na větší počet lidí, kteří s vámi budou sdílet pokoj a na společné sociální zařízení pro všechny na patře. Ze zkušeností spolužáku vím, že někteří si spolužačky běhající v ručníku po chodbách vyloženě užívají, někteří se naopak raději chodí sprchovat v plavkách.

+ kolejní život

Jestli patříte do skupiny nadšených studentíků, kteří se rádi zapojují do všemožných aktivit a jsou pro každou srandu, pak byste si určitě měli alespoň jeden semestr na koleji vyzkoušet. Sice to asi nebude vypadat jako v amerických filmech, ale kolejních party na chodbě, ve společenských místnostech nebo u někoho na pokoji můžete zažít spoustu. Je však potřeba ubytovat se na správných kolejích. Některé totiž bývají naopak hodně tiché. Co jsem tak zaslechla, většinou platí, že čím levnější kolej, tím větší divočina a více Erasmáků. Takže kromě poznávání svých krajanů, se třeba naučíte i nový cizí jazyk.

+ všechno za vás někdo vyřeší

Jste zvyklí z domova, že za vás všechno vyřeší rodiče? Pak bude určitě rozumnější start na koleji. Pořád tady totiž fungujete víceméně jako děcka na intráku, kterým když se něco rozbije nebo to přestane fungovat, stačí seběhnout pár schodů (ti šťastnější mají výtah) k recepci, nahlásit chybu a oni to dříve nebo později vyřeší. Záleží, jak máte schopného recepčního (slangově kolejbábu/dědka).

+ lokalita

Výhodou ubytování na koleji je lokalita ubytovacích zařízení naší univerzity. Víceméně všechny koleje jsou v dostupné vzdálenosti od pravidelných spojů šaliny nebo trolejbusů. Tedy alespoň za běžného provozu DPMB, což aktuálně neplatí pro koleje na Komárově a Kraví hoře. Což taky chudáci někteří prváci zjistili až po prvním příjezdu do jejich nového bydlení. Minutu ticha pro ně.

 

-Souboj o postel

Ti z vás, co jsou již registrací lůžka na koleji políbení, určitě ví, co mám na mysli. Když jsem zmiňovala snazší dostupnost a jedinou povinnost včasného kliknutí, ve skutečnosti za tímto na první pohled jednoduchým úkolem stojí náročné čekání na určenou hodinu, pot na čele a těžké rozdýchávání při zaseknutí systému a křeč v prstu z neustálého klikání na F5. Tomu, komu se podařilo získat svou vytouženou postel na poprvé, upřímně gratuluji. Moje klikání v prváku provázelo spoustu stresu ze zmiznutí volných míst na vyvolených Vinařkách během mrknutí oka. Pokud budete ve stejné situaci, neváhejte. Rezervujte cokoliv, co je volné a jenom trochu odpovídá vašim kritériím. Nakonec totiž budete rádi, že máte kde spát. Míst na kolejích je oproti počtu dychtivých studentů zoufalý počet. A bohužel vůbec nehraje roli, jestli bydlíte na vzdáleném východu Evropy (třeba v Košicích) nebo v první vesnici za cedulí konec Brna. Zkrátka vyhrává, kdo má rychlejší internet.

-Kontrola

Zmiňovaného člověka na recepci se na kolejích s nepřetržitým režimem recepce zkrátka nezbavíte. Bude tam sedět ve dne v noci a vždycky se na vás podívá, když budete přicházet nebo odcházet. V noci budou dokonce někteří z nich i kontrolovat vaše ISIC kartičky, jestli tam skutečně bydlíte. Taky budou občas kontrolovat, jestli jste prasata nebo máte uklizeno. A nedejbože, když se budete snažit někoho propašovat do pokoje. Pěkně nahlásit na recepci a zacálovat taxu za přespání cizí osoby v objektu. Zkrátka jak na dětském táboře (nebo ve vězení?).

-Výpovědní lhůta

Jakmile padne rozhodnutí, že chcete z kolejí vypadnout, je důležité myslet na poměrně dlouhou výpovědní lhůtu, která je dva měsíce. Po tuto dobu stále musíte platit kolejné, i přesto že už tam třeba nebydlíte.

-Prohlídky

Bohužel nefungují na kolejích žádné předchozí prohlídky objektů a pokojů, tudíž vám musí k rozhodnutí postačit fotky, co má univerzita na stránkách a doufat, že jsou to fotky reálné a ne přikrášlené.

-Soukromí

Jednolůžkových pokojů v nabídce moc není, a navíc bývají dražší. S největší pravděpodobností proto budete svůj pokoj sdílet s jedním až klidně se čtyřmi lidmi. Kromě věčné kontroly z recepce, tak budete muset vydržet ještě i se spolubydlícími, kteří vám ne vždycky sednou. Pokud navíc vychytáte kolej se sprchami společnými na patře, tak už soukromí nemáte fakt téměř žádné.

 

 

BYT

+ větší nabídka

Je logické, že kolejí nemá univerzita nekonečnou řadu. Za to bytů nabízených k pronájmu najdete v Brně skutečně spoustu a je jenom na vás jakou lokalitu, velikost bytu nebo cenu si vyberete.

+ volnost

Jediným hlídacím psem může být v tomto případě majitel bytu, který pravděpodobně bude občas kontrolovat, zdali jste mu zaplatili nájem nebo nezruinovali byt. Jinak si ale můžete přicházet a odcházet dle libosti (pokud máte klíče 😃), vodit si koho chcete a pařit do kolika chcete (když máte přívětivé sousedy). Jako výhodu bych ráda zmínila i možnost přesouvat a kupovat nový nábytek nebo si vymalovat a vyzdobit pokoj/byt dle svého.

+ cena

Ačkoliv se poslední dobou ceny bytů v Brně zvyšují, pokud máte trpělivost a jste šikovní, zvládnete najít pěkný a slušný byt i v rozumné cenové relaci. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit raději trpělivé hledání, které vás může dovést k parádnímu bytu v centru, za který budete platit jenom o pár stovek více než za kolej.

+ sami si vybíráte spolubydlící

Na koleji vám spolubydlící jak na pokoji, tak na buňce nebo patře určí systém. Hrozí proto, že si třeba nebudete rozumět. Na bytě si ale sami můžete vybrat, jaké spolubydlící k sobě do pokoje nebo na byt vezmete, čímž můžete předejít každodennímu dusnu.

+ celoroční ubytování

Samozřejmě každý to může mít jinak dle domluvy s majitelem bytu, ale povětšinou vás na bytě nechají úplně normálně bydlet i přes prázdniny a nemusíte zkrátka řešit každý další akademický rok, zdali stihnete zarezervovat ten stejný kolejní pokoj nebo si budete muset zvykat na něco nového (třeba na vyhřáté místečko pod mostem, když vám všechny lůžka vyberou starší studenti).

 

-Nabídka a poptávka

Víceméně platí i v případě bytů stejný problém jako u kolejí. Ačkoliv je nabídka mnohem větší, tak v tomto případě se vašimi soupeři stávají i studenti z ostatních univerzit a běžní smrtelníci, kteří také touží po pěkném bytečku. Všeobecně se traduje, že zájemců o byt je vždy více než nabízených bytů, proto i zde může docházet k velkým bojům. Mým doporučením je, že pokud se vám nějaká nabídka bytu skutečně líbí, rovnou se domluvte na zaplacení nějaké kauce nebo prvního nájmu, abyste měli jistotu, že vám ho někdo nevyfoukne.

-Lokalita

Cenově nejvýhodnější byty povětšinou nenajdete v samém centru Brna, ale spíše v oblastech velkých sídlišť a okrajových částí. Klidně se tak může stát, že budete bydlet někde v Kohoutovicích, Bystrci nebo podobném konci světa. Věřte mi, že vaše účast na přednáškách pak nebude nijak reprezentativní.

-Uklízení

Čím více lidí na bytě, tím náročnější domluva. Tady už nežijete jenom v jednom malém pokojíčku, ale v celém bytě, kde je také potřeba občas uklidit i chodbu, kuchyň nebo koupelnu a záchod, což na kolejích dělává personál.  Dochází tak k situacím, kdy má každý člen domácnosti jinou představu o uklizeném prostoru a velmi rychle se může stát, že buď budou za čuně považovat vás, nebo budete vy ti jediní, kdo bude uklízet.

-Vybavení

Na koleji vám univerzita zařídila všechno, co k běžnému životu potřebujete. Na bytě to tak ale ne vždycky musí být. Když seženete byt s komplexním vybavením jak domácnosti, tak pokoje, máte vyhráno. Povětšinou je ale potřeba některý nábytek nebo třeba spotřebiče dokoupit a takovou investici každý běžný student v peněžence rozhodně zaznamená.

 

Každý z nás je jiný a každý máme jiné preference. Já vyzkoušela oboje a závěrem bych chtěla zmínit, že bydlení na koleji určitě k vysokoškolskému životu patří a doporučovala bych ho všem alespoň na nějakou chvilku. Když už nic, tak je to rozhodně zážitek. Jestli pozitivní nebo negativní už je jenom na vás. Tak šťastnou ruku při vybírání vašeho prvního nebo příštího bydlení a nebojte .. pod mostem neskončíte! 😃 😊

Za redakci MUNIE

Oldřiška Hradcová