Seriál o studentských spolcích VI. – Právo21

Jsme zpátky s naším seriálem o studentských spolcích z Masarykovy univerzity. Tentokrát se vám představí mediální platforma nové generace Právo21, a to v rozhovoru se šéfredaktorkou a prezidentkou organizace, Svatavou Veverkovou. Právo by mělo sloužit všem. To se povede tehdy, až mu také všichni budou rozumět. Tyto věty skvěle shrnují hlavní cíl spolku a přečíst si je můžete na stránkách https://www.pravo21.online/kdo-jsme, kde se dozvíte více o jeho činnosti. Pro to nejzákladnější však stačí pročíst následující řádky.

Mohla bys říct pár slov o vašem spolku? Jak dlouho funguje? Jak vznikl?

Právo21 je mediální platforma vytvořená stejnojmennou neziskovou organizací. Naše aktivity jsme započali v roce 2016. Právo21 je unikátní v tom, že jeho členové nedostávají za práci žádné peníze. Ve svém volném čase se mu věnují proto pouze ti, kdo opravdu chtějí. Věříme, že je tato láska v kvalitě našich článků znát. Zároveň vydáváme vůbec první český právnický podcast s názvem Podcasty21. Naše pozvání přijímají hosté, kteří mnoho rozhovorů nedávají, nebo jde o jejich vůbec první rozhovor. Nespornou výhodou je, že jde o rozhovor právníka s právníkem, a tak si na své přijdou jak právní laici, tak profesionálové. A hlavně se snažíme plnit naše poslání. Tím je přibližovat právo srozumitelným způsobem pro každého, šířit právní povědomí a upozorňovat, že právo se týká nás všech.

Na co se především zaměřujete?

Jako Právo21 vydáváme články s právní tematikou. Orientujeme se na důležitá celospolečenská témata. Dva až tři články týdně publikujeme na webu www.pravo21.online v pěti rubrikách: Rozhovory, Studium, Domov a svět, Právo, Literárně. Následně je sdílíme na sociálních sítích. Pro ty, kdo nemají čas číst rozhovory, vydáváme Podcasty21 se zajímavými osobnostmi. Pořádáme také soutěže a besedy. Naposledy jsme uspořádali Právnický PubQuiz Práva21, kterého se zúčastnilo téměř 100 soutěžících.

Jak váš spolek funguje, zejména pro členy?

V čele redakce stojí šéfredaktorka. Přímo jí jsou podřízeni tři editoři, kteří se společně s ní dělí o hlavní rubriky. Editoři zodpovídají za to, aby bylo o čem psát a aby výsledné články byly obsahově bez chyb. Redaktoři často své náměty přinášejí sami. Editoři jim potom pomáhají s přípravou. Když jsou redaktor i editor s novým článkem spokojeni, prochází text dvojí korekturou. Na konci každý článek přečte ještě šéfredaktorka, která v něm dělá finální úpravy a rozhoduje o publikaci. Šéfredaktorce je nápomocen její zástupce, který mj. spravuje i webové stránky.

Redakční práce probíhá primárně online, což nám umožňuje mnohem rychlejší komunikaci a účast jinak časově vytížených redaktorů a spolupracujících osob. Vytvořili jsme propracovaný systém ukládání článků na online úložišti. Zde jsou redaktorům dostupné rovněž veškeré informace. Šéfredaktorka a editoři komunikují s redakcí zejména prostřednictvím e-mailu a pracovních skupin na sociální síti. Užší vedení se potkává osobně na pravidelných poradách.

Jak často mají zájemci o členství možnost vstoupit do vašeho spolku a jak mají postupovat?

Pokud by měl někdo zájem se na přípravě mediální platformy Právo21 podílet, může nás kontaktovat na e-mailu pravo21@pravo21.online, kde mu rádi zodpovíme jakékoliv dotazy. Nové členy přijímáme celoročně a s radostí je uvítáme také osobně. Do týmu přijmeme kohokoliv, kdo chce psát, dělat korektury, starat se o propagaci či asistovat na besedách a soutěžích, které pořádáme. Nabízíme možnost stát se součástí neziskové organizace, naučit se něco nového a vylepšit si svůj životopis. Stanovy a přihlášku naleznou zájemci o členství na www.pravo21.online/prihlaska-do-spolku. Vstup do spolku není nutnou podmínkou spolupráce.

Jestli si i vy myslíte, že by právu měl rozumět každý, můžete ocenit činnost spolku tím, že přispějete na jeho fungování. To můžete učinit přes ověřenou platformu na  https://www.darujme.cz/projekt/1201949.

Já jsem rozhodně ráda, že nyní vím, kde se o právu můžu dozvědět něco víc. Popravdě je pro mne totiž oblast práva jedna velká neznámá a myslím, že nejsem sama. Takže pokud se nechcete stát součástí tohoto, nepochybně významného projektu, věřím, že si alespoň přečtete pár článků, nebo poslechnete nějaký ten zajímavý podcast. Osobně doporučuji například v šalině při cestě do školy. Cesta uteče rychleji a navíc bude i edukativní.

Za redakci MUNIE

Sabina Minářová