Prokrastinace- aneb kolik videí o pletení už jste dneska viděli?

Koncem semestru opět nastal ten čas roku, kdy je potřeba učit se, nebo se alespoň začít psychicky připravovat na zápočtové testy. Takže krom stresu z nemožnosti koupit všem svým členům rodiny pěkný vánoční svetr, začínáte mít žaludeční vředy i ze slova „zkouška“. Každopádně, jak již velcí řečtí myslitelé vznášející se na svém obláčku moudrosti pravili, zkouška je od slova „zkusit“, a proto Vám nic nebrání věnovat čas vyhrazený na její přípravu lidstvu-prospěšnějším činnostem. Tak například, kolikpak černoušků v Africe zachráníte tím, že se naučíte během tančení rituálního tance středoaustralského domorodého kmene Aranta vybrnkávat v morseovce čísla pí na harfu? Zkuste to.

 

Videa

Většina z nás patrně prokrastinuje poněkud konvenčnějším způsobem. Mezi nejoblíbenější způsob sociální zahálky patří od pradávných dob koukání na videa. Do Vašich čistých úmyslů se vplíží zcela nenápadně. Nejdřív jste si jen šli pustit nějaké meditační zvuky pářících se delfínů do pozadí, aby Vám ty neurovědy lépe lezly do hlavy, a pak tak nějak ani nevíte jak, ale najdete se při videu „Taumata­whakatangihanga­koauau­o­tamatea­turi­pukakapiki­maunga­horo­nuku­pokai­whenua­kitanatahu“, které se snažíte naučit nazpaměť. Taky už z předešlých videí víte, jak vyrobit ze šneka lepidlo, stihli jste odhalit dvanáct konspiračních teorií, viděli jste seznam nejroztomilejších ježíků a koťátek na světě a taky jste několikrát spadli ze židle, když jste se smáli na kompilacích nejlepších failů tlustých lidí.

 

Jiné sféry internetu

Twitr, Faceboočik, Instagram, Pinteres… ‘cmooon lidi to je too mainstream. Zkuste něco pořádného. Tak třeba, věděli jste o tom, že existuje stránka, která se specializuje na vytváření grafů zobrazujících vztahy mezi proměnnými, které ale vzájemně nevykazují žádnou korelaci? Například závislost počtu lidí, kteří se utopili pádem do bazénu s počtem filmů, kde se objevil Nicolas Cage nemůže být náhoda!!!

http://www.tylervigen.com/spurious-correlations.com

 

Uklízení

Na to se můžete vždy spolehnout. Ještě, že jste takové prase a upuštěním neumyté jogurtové lžičky do umyvadla umíte způsobit pád atomové bomby do Vašeho pokoje. Pak se díky úklidu stane z Vaší jeskyně na pád minut konferenční sál bílého domu, nebo čajový salonek anglické královny. A pak přijde spolubydlící a před zaparkováním do postele shodí na zem ty své smradlavé ponožky… a můžete začít uklízet od znova. Má to ale jednu výhodu: když by Vás nějakou neočekávanou machinací osudu vylili ze školy, můžete se snažit získat pracovní pozici filmového přetvářeče interiérů a ani nebudete tak moc lhát, když se budete odvolávat na Vaši dlouholetou praxi.

 

Jídlo a vaření

Jíst přece musíte, aby Vám to lépe myslelo. A musíte se najíst pořádně, aby Vám to myslelo úplně nejlíp. Vlastně musíte pořád jenom jíst, aby jste mohli pořád jenom myslet. Tak proč si neuvařit něco dobrého, kaloricky vydatného a časově náročného? A ne jenom pro sebe, vždyť jíst a myslet musí i všichni Vaši kamarádi na chodbě. Tak co takhle vykašlat se na školu a otevřít si konkurenční řetězec KFC, kde se bude sice čekat na jídlo jak na Godota, ale až to přijde, tak to bude ten nejlepší a nejdekadentnější pokrm, jaký kdy Vaši hosté ochutnali?! Bude to tak dobré, že jméno Vaší restaurace se bude šířit mezi lidmi jen s bázní a to šeptem, před vstupem do podniku se bude povinně podepisovat poslední závět a hosté si budou kolem krku vázat sametové ubrusy, aby si zběhlými slinami nezabryndali šaty. To aby jste začali raději trénovat… třeba na těch boloňských špagetách. Šup.

 

Sezení na záchodě

Tak tahle ta činnost je samozřejmě pochopitelná, když musíte, tak prostě musíte. Jenže musíte tam sedět ještě dvacet minut po tom, co jste opravdu museli? A to zrovna v době, kdy místo toho máte vypracovávat seminárku na téma: „Měření úspěšnosti stávek ve veřejným sektoru v Česku pomocí užití kvalitativní komparativní analýzy“? To máte z těch boloňských špaget?

Seriály

Nikdy nekončící závislost jménem seriály v momentu zkouškového dostává ještě multidimenziálnejší význam a stává se z ní životní styl. Mantra. Modla. Náboženství. Cokoli. Seriály jsou život, seriály jsou všechno. Protože pravda na otázky života, vesmíru a vůbec sice může být 42, ale ony Vám k té odpovědi dodají i kontext. A proto Vám nestačí jeden díl, či jedna série, ale musíte to zkouknout celé. Protože stejně tak, jak se všechny odpovědi na otázky nacházejí na dně anonymní vínové flašky, se všechny pravdy o životě skrývají v uzření celého neidentifikovaného seriálu. Prostě je nutno hledat.

 

“Zasloužím si oddech”

Tak určitě, napsali jste třeba nadpis, tak to máte vystaráno do konce studia. Kde jsou vlastně s tím magisterským titulem? Už tady měli být, vždyť jste do hlavičky dodali i jméno a datum. Fuh, to ale dalo zabrat. Třeba si trošku odpočiňte a využijte při tom tipy z našeho seznamu. ?

 

 

Za redakci Munie Vám přeje hodně Áček v období zkouškového

Katarína Bojnanská

(PS. Být studentka s Éčkami a Déčkami je přece sexy, tak nezoufat #uklidnění

…studenti mají smůlu)