MUNIE tipy: Na čtení se vždy čas najde

Ať už se aktuální situace bude měnit jakkoliv, je jisté, že doma ještě nějakou dobu pobudeme. Minulý týden jsme vám představili několik tipů na vyplnění času v podobě seriálů. Pro ty z vás, kteří však více preferují příběhy z knižních stránek, je dnešní článek to pravé. Týká se totiž právě knih. S ostatními členy našeho spolku jsme dali hlavy dohromady a vybrali 22 relativně novějších titulů. A abychom zvýšili šance, že pro vás budou naše rady opravdu přínosné, snažili jsme se zahrnout i takové knížky, které možná ještě neznáte. Jak se ukázalo, MUNIE si docela potrpí na naučnou literaturu. A kdy jindy se věnovat osobnímu rozvoji než právě během karantény? Popisky jsme si vypůjčili z ověřených stránek – kosmas.cz a databazeknih.cz.

Romány

https://eshop.studiodva.cz/wp-content/uploads/2016/05/produkt_erotikon1.jpg

Patrik Hartl – Malý pražský erotikon

Na Babě stojí nad strání s výhledem na Prahu dvě sousedící řadovky, ve kterých bydlí rodiny, jejichž členové prožívají pod povrchem zdánlivě všedních dní nečekaně osudové milostné příběhy. Malý pražský erotikon je zábavným obrazem intimních životů postav, který líčí jejich touhy, okamžiky radosti i katastrofy od předškolního věku až po věk důchodový.

https://obalky.kosmas.cz/ArticleCovers/179/211_bg.jpg

Jonas Jonasson – Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Allan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Allan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět.

https://www.knihydobrovsky.cz/files/thumbs/mod_eshop/produkty/h/hana-cdmp3-cte-tereza-dockalova-lenka-vlasakova-8594169481906.280299474.1581495437.jpg

Alena Mornštajnová – Hana

Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra.

https://lh3.googleusercontent.com/proxy/dkxbQj5_NTsTiuWFEsWWLPgXpOgi9tVi0jQ0Vc-jEsTU6oie_SktYLpmd_i4QIgsBxsCVp2JNMWkPDVI8nNOeVeNG8pZzY5Rcu18pU0UtPHoXIXZxh8Jj2JHOsMFx3DFUeia1VAuAre_eEjE7w9lDBqj08RbaD2jgUydr0fRYw

Jiří Hájíček – Dešťová hůl

Zbyněk, profesí správce pozemků, se po mnoha letech setkává se svou dávnou láskou, aby jí pomohl se zdánlivě jednoduchým majetkoprávním problémem. Vrací se na venkov, na místa svého dětství a dospívání, a zamotává se do nejasných okolností sporu o pozemek, ale také do své osobní a manželské krize. Potýká se s nespavostí, bloudí krajinou a katastrálními mapami a nad ním se jako přízrak vznáší bláznivý venkovský aviatik z osmnáctého století. Ve zlomovém okamžiku jde Zbyněk s tváří pomalovanou válečnými barvami do boje. Za to, co považuje za správné, za sny dětství a „aby se jednoho rána neprobudil jako někdo jiný“.

Završení volné „venkovské trilogie morálního neklidu“.

Cestopisné

https://storage.cinemaware.eu/katalogy/images/3/0/3009eb0d-3126-11ea-8f2e-000c29a578f8.jpg

Ladislav Zibura – 40 dní pěšky do Jeruzaléma

Dvaadvacetiletý Ladislav Zibura v létě sbalil svůj život do 12 kilogramů, hodil batoh na záda a vypravil se po vlastních do Jeruzaléma. Bez mapy a orientačního smyslu pěšky ušel 1 400 kilometrů napříč rozpálenou krajinou Turecka a Izraele, stanul pod Zdí nářků a prožil největší dobrodružství svého života. Jeho cesta je příběhem omylů, pozoruhodných setkání, puchýřů a opruzenin. Těšte se na vyprávění cynického kavárenského povaleče, který vám svým laskavě nekorektním humorem dokáže, že poutník rozhodně nemusí být katolík, asketa ani nudný člověk.

https://d2emjept89nv7b.cloudfront.net/covers/28/2864/6/1000/Audiokniha-Jak-jsem-stopoval-letadlo-Stanislav-Galik.jpg

Stanislav Gálik – Jak jsem stopoval letadlo

Je krásný, mladý, bohatý, úspěšný. Během jednoho roku se všechno změní: projekty nevychází, přichází o peníce a rozpadá se mu manželství. Jak teď naloží se svým životem? Rozhodne se vyrazit kolem světa. Stopem. Ale ne obyčejným! Stopuje letadla i limuzíny, spí v pětihvězdičkových hotelích úplně zadarmo. Poznává úspěšné lidi, učí se od nich, vidí svět slávy a bohatství. Ta největší dobrodružství ale zažívá on, a nejvíc ze všeho pozná sám sebe.

Detektivní

https://www.databazeknih.cz/images_books/74_/74711/mid_detektiv-joona-linna-hypnotizer-bZH-74711.jpg

Lars Kepler – Hypnotizér

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat pomocí hypnózy. Jedné prosincové noci ho probudí zvonění telefonu. Volá mu detektivní inspektor Joona Linna z nemocnice ve Stockholmu a prosí ho, aby okamžitě přijel k případu malého chlapce, který je v bezvědomí, ve velmi kritickém stavu. Erik je jedinou nadějí, jak může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Doufají, že vraha vystopují a zachrání jeho starší sestru dřív, než bude pozdě. Erik se však praxi hypnotizéra nevěnuje už deset let a je rozhodnutý, že hypnózu už nikdy provádět nebude.

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145158/big_harry-hole-netopyr-Wov-145158.jpg

Jo Nesbo – Netopýr

V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. První román ze série případů Harryho Holea.

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/70113/big_malin-forsova-zimni-obet-l93-70113.jpg

Mons Kallentoft – Zimní oběť

Panuje nejstudenější zima, jakou kdo pamatuje. Za obzvlášť mrazivé noci je nalezeno tělo obézního muže visící na osamělém stromě uprostřed větrem ošlehané pustiny Östergötlandu. Případem je pověřena mladá kriminální inspektorka Malin Forsová, svobodná matka řešící své osobní problémy. S kolegy z linköpinské policie musí zjistit, kdo je onen muž a jak se jeho tělo ocitlo na stromě. A kdo ho zavraždil. Hledání vraha zavede Malin k nejtemnějším zákoutím lidského srdce.

První díl úspěšné kriminální série.

Bibliografie

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19450/big_heroinove-deniky-VOC-19450.jpg

Nikki Sixx – Heroinové deníky

Baskytarista slavné kapely Mötley Crüe nechává čtenáře nahlédnout do dávno zapomenutých deníků, které si vedl v dobách největší slávy. Popisuje jeden rok plný vzestupů i pádů, kdy mu pomalu ale jistě dochází, že by ho jeho vztah k drogám, a zejména k heroinu, nakonec mohl stát život.

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/250614/big_zivot-po-smrti-250614.jpg

Damien Echols – Život po smrti: Autentický příběh z cely smrti

V roce 1993 byli tři teenageři odsouzeni za vraždu tří osmiletých chlapců. Damien Echols dostal trest smrti. Jeho dva kamarádi doživotí. Na základě zcela nedostatečných důkazů – vrahem měl být satanista a všichni tři obvinění nosili černé oblečení, poslouchali metal a bydleli nedaleko místa činu. Tři týdny před plánovanou popravou Damiena Echolse byli všichni tři po prozkoumání testů DNA propuštěni. Prokurátor neměl dostatek důkazů, a soud jim proto snížil tresty na dobu, kterou si už odseděli.

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/271375/big_neviditelna-hranice-Hp0-271375.jpg

Kilian Jornet – Neviditelná hranice

Proč zemřel on, ne já? Proč jsem couvl, místo abych se pokusil ho chytit? Ptá se vynikající skialpinista a skyrunner Kilian Jornet po tragické nehodě Stéphana Brosse. Ví sice, že nemohl kamarádovu pádu zabránit, ale co kdyby… Legendární sportovec vypráví o přechodu alpského masivu, kamarádově smrti, životní krizi a útěku do samoty v horách.

Naučná literatura, osobní rozvoj

https://www.knihydobrovsky.cz/files/thumbs/mod_eshop/produkty/f/feminismus-je-pro-kazdeho-9788075774682.2627199369.1583569163.jpg

Chimamanda Ngozi Adichieová – Feminismus je pro každého

Feministka. Podivné slovo, s nímž se většina poprvé setká jako s nadávkou. Nemůže si najít chlapa, chce jen víc peněz, je ošklivá. Podobné a další stereotypy se až příliš často skrývají za cizím slovem „feminismus“. Aspoň takovou zkušenost má nigerijská bestselleristka Chimamanda Ngozi Adichieová. Kdykoliv se jako dítě i teenagerka pokusila nahlas říct svůj názor nebo jednat samostatně, hned to schytala. Feministka! Adichieová se ve dvou esejích vyrovnává s feminismem a obhajuje jej. Feminismus pro ni není bojem za ženská práva, ale snahou o lepší svět pro všechny. Do pravidel každodennosti jsou totiž kromě toho, co smí žena, vepsány povinnosti mužů. Všichni se tak krčí v klíckách vlastního genderu a výsledkem je často nešťastný, násilný svět. Feminismus není cestou boje – je možností sblížení.

https://obalky.kosmas.cz/ArticleCovers/242/333_big.jpg

Erik Tabery – Opuštěná společnost: Česká cesta od Masaryka po Babiše

Žijeme v době, kdy jeden lživý příspěvek na Twitteru či Facebooku má větší dosah než systematická práce investigativních novinářů. Posilují populisté, kteří sbírají body kritikou establishmentu, i když sami mají z vlastního elitního postavení dlouhodobý prospěch. Výdobytky demokracie jako svoboda slova či nezávislost médií jsou necelých třicet let po listopadu 1989 zpochybňovány. Šéfredaktor týdeníku Respekt popisuje dobrodružnou českou cestu od vzniku republiky po současnost a zasahuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/176769/mid_krvave-zeme-evropa-mezi-hitlerem-a--nZL-176769.jpg

Timothy Snyder – Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem

Mezi dvěma říšemi, Hitlerovou a Stalinovou, se nachází krvavá země, území dnešního Polska, Ukrajiny, Běloruska a pobaltských států, oběť největší demografické a humanitární katastrofy, jakou kdy člověk v lidských dějinách způsobil. Necelá dvě desetiletí stačila, aby zde v důsledku politiky dvou vůdců zahynulo čtrnáct milionů lidí. Širokoúhlý záběr této syntetické monografie je v dějinách daného území novinkou. Příčinu sledu katastrof vysvětluje ze zvláštního postavení těchto zemí v Evropě, z motivů dvou totalitních ideologií, ze záměrů a metod dvou diktátorů a jejich vzájemných souvislostí.

https://d2emjept89nv7b.cloudfront.net/covers/63/6378/4/1000/Audiokniha-12-pravidel-pro-zivot-Jordan-B-Peterson.jpg

Jordan Peterson – 12 pravidel pro život

Co by měl znát každý člověk v moderním světě? Ptá se renomovaný psycholog Jordan B. Peterson a jeho odpověď na tuto nesnadnou otázku v sobě jedinečně propojuje odvěké pravdy a ohromující objevy nejsoučasnějšího vědeckého výzkumu. Peterson dokáže být vtipný a překvapivý a vždy objevný. Vysvětluje nám, proč nebránit dětem v nebezpečných kouscích na skateboardu, jaký hrozný osud čeká člověka, který příliš rychle kritizuje, který je pomstychtivý, nenávistný a arogantní. Peterson rozebírá (sebe)kázeň a svobodu, dobrodružství a zodpovědnost, smysl života i víru v Boha.

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34898/big_zemrit-za-jeruzalem-PvB-34898.jpg

Dieter Breuers – Zemřít za Jeruzalém

První křížové tažení – událost, jíž zhruba před 900 lety požehnal sám papež, ožívá v této knížce formou povídek v širokém záběru a se všemi jevy, které ji provázely. To, co začalo pod pláštíkem takzvaných zbožných úmyslů a vznešených cílů, se totiž zakrátko zvrhlo v kruté dobrodružství plné násilí, kořistnictví, nesmyslného zabíjení a nekonečného utrpení.

https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/e68/e6859a86328815fabf96c5ac9f996220.jpg

Petr Ludwig – Konec prokrastinace

Děláte místo důležitých věcí, ve kterých vidíte smysl, něco nepodstatného? Konec prokrastinace se opírá o poslední vědecké výzkumy světových univerzit z oblasti lidského rozhodování, motivace a produktivity, přináší odpověď na otázku, kterou si klade každý z nás: jak z toho ven? Jak být produktivnější bez větší únavy? A jak prožít každý den naplno?

Sci-fi, fantasy

https://obalky.kosmas.cz/ArticleCovers/259/344_big.jpg

Cormac McCarthy – Cesta

Román Cesta se odehrává ve světě sežehnutém neznámou katastrofou. Otec se synem putují šedivou zimní krajinou a děsí se každého náznaku, že nejsou sami, kdo přežil; od posledních lidí totiž rozhodně nemohou čekat nic dobrého. Dvojici drží při životě jen to, co uveze jejich nákupní vozík a co občas najdou v prázdných domech. Jejich cílem je mořské pobřeží, ale i tam se samozřejmě ukáže, že naděje už neexistuje. Nebo snad ano?

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/136158/bmid_kronika-kralovraha-jmeno-vetru-l9w-136158.jpg

Patrick Rothfuss – Jméno větru: Kronika královraha, den první

Jmenuji se Kvothe. Unášel jsem spícím mohylovým králům ukradené princezny. Spálil jsem město Trebon. Strávil jsem noc s Felurian a odešel živý a při smyslech. Byl jsem vyloučen z Univerzity ve věku mladším, než na ni lidé obvykle vstupují. Mluvil jsem s bohy, miloval ženy a skládal písně, při kterých minstrelové vzlykali. Možná jste o mně slyšeli. Jde o zobrazení událostí skrývajících se za legendou o Kvothovi Královrahovi. První díl knižní série Kronika královraha.

https://obalky.kosmas.cz/ArticleCovers/172/768_bg.jpg

Juraj Červenák – Zlato Arkony

Na Rujáně odjakživa vládli žrecové z Arkony. Touha po pokladech svatyně však přivedla na ostrov cizí hrdlořezy. Jejich lodě s dračími lebkami se vynořily ze severních mlh, z říše skryté před pohledy smrtelníků. Zaútočili, naplnili pobřežní vody těly rujánských obránců a obsadili ostrov. Arkona zatím odolává. Kouzla, která ji chrání, však slábnou. Cizinci mezitím rozšiřují svou hrůzovládu – dobyli už Volgost a téměř se zmocnili štítu boha Jarovíta, ve Štětíně potupili Triglavovu svatyni a teď cení tesáky směrem k majestátnímu Volinu. Slovanští žreci a vládcové volají o pomoc. Povodím Odry z dalekého jihu přichází pán Radhostova meče a jeho démonický vlčí průvodce.

Začátek série Černý Rogan.

https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/5f8/5f8e3177f85542a66cb24ea7efe72d0b--mmf250x250.jpg

Steven Erikson – Měsíční zahrady

V rozlehlé Malazské říši to vře, podrobené státy téměř vykrvácely během dlouhých let nekonečných válek, čistek a bratrovražedných bojů, a také při srážkách s pánem Měsíčního Kamene. Císařovna Laseen však dál vládne tvrdou rukou s pomocí svých obávaných asasínů. Nyní svůj nenasytný zrak upřela na Darúdžistán, poslední ze Svobodných měst Genabakis, starobylou a ušlechtilou baštu nezávislosti, která ještě vzdoruje. Nicméně říše není jediným hráčem v této hře. Svůj první tah ze stínů učinila ještě zlověstnější síla.

První díl série Malazské knihy padlých.

V situacích jako je tato, máme štěstí, že žijeme v době vlády internetu s možností online služeb. I když si momentálně nemůžete zajít do knihkupectví, poměrně snadno seženete zmíněné tituly díky e-shopům. Některé se vám může podařit stáhnout v pdf, u jistých případů dokonce zdarma. Věříme, že jste od nás získali nějaký zajímavý tip, minimálně na autora, nebo že jsme vás alespoň trochu inspirovali. Takže pokud nejste fanoušci novotin, klidně volný čas využijte ke znovupročítání vašich oblíbených titulů.

Budeme rádi, když se nám také pochlubíte se svými srdcovkami.

Za redakci MUNIE

Sabina Minářová