Filmožrúti pozor! Filmový festival informatickej fakulty bude mať 18!

Filmový festival informatiky je udalosť s mimoriadne pozitívnym ohlasom a od tohto roku taktiež s celkom dospelou tradíciou. Festival sa každoročne nesie v duchu špecifického motta a vizuálneho štýlu, od ktorého sa odráža duch celého festivalového ročníka. Tento rok sa môžete tešiť na filmovú produkciu s témou “Vybarvi se”, pričom toto motto symbolizuje odvahu ukázať svoju pravú, ľudskú podstatu, rovnako ako proces kreatívneho myslenia, či vystúpenie zo šedi a v neposlednom rade dovŕšenie dospelosti a zrelosti.  Osemnáste narodeniny tohto skvelého počinu môžu všetci nadšení filmožrúti tento rok osláviť 18.5.2018 v premietacích sálach na Fakulte informatiky a v Univerzitnom kine Scala. Po večere nabitom skvelými snímkami, medzi ktorými na záver prostredníctvom hlasovania vyberú diváci ten najlepší a predávaní vecných cien sponzorov, prebehne taktiež nadupaná afterparty. Na obe akcie je vstup v rámci priaznivých študentských cien: zdarma. V tomto článku sme si pre Vás pripravili rozhovor s pánom docentom FI, ktorý túto udalosť zastrešuje.

Aký je historický background tejto udalosti? 

Festival vznikl po vytváření publikačního projektu CD “Všech pět pohromadě” v roce 1999 k pátému výročí fakulty. První pokusy studentů o audiovizuální tvorbu pro CD nebyly ideální, studenti neměli techniku a  znalosti pro podobné počiny. Protože bylo jasné, že podobně jako na stůl autora vtrhlo knižní publikování (DTP – desktop publishing), a věřil jsem, že podobně budou následovat multimédia, vypsal jsem předmět Multimediální elektronické publikace pro studenty, kteří se chtěli naučit vyjadřovat multimediálně. Následně vznikla dvojice předmětů: Základy filmové řeči a Produkce audiovizuálního díla. V rámci Základů filmové řeči se studenti učí, jak film vytvořit (jak napsat námět, scénář, jak pracovat s kamerou, zvukem a střihem). V rámci Produkce audiovizuální tvorby se produkuje vlastní technický scénář, vytvořený předchozí semestr a připravuje přehlídka zápočtových prací, nyní zvaná Filmový festival Fakulty informatiky MU. Na festival z krátkometrážních děl studentů MU (tedy nejen od studentů zmíněných předmětu) vyberou vyučující cca 90 minut původní krátkometrážní produkce studentské tvorby. Břímě organizace festivalu a příprav leží převážně na studentech předmětu, často z celé plejády fakult MU.

Ako festival zvyčajne prebieha? 

Jádrem  festivalového večera jsou dva bloky soutěžních filmů s přestávkou na občerstvení a filmové diskuse. Po druhém soutěžním bloku mohou diváci během pauzy hlasovat v divácké anketě. Než zasedne odborná porota a spočítají se hlasy diváků, návštěvníci shlédnou několik bonusových snímků. Závěrem večera bude vyhlášení a předání ocenění odborné poroty a cen divácké ankety. Po vyhlášení pokračuje afterparty v klubu MorsArt.

V čom je táto akcia iná? 

Akce je jedinečná původností, pestrostí filmů a neotřelými nápady filmů a festivalové produkce. Pro každý ročník se navrhuje specifický design, sjednocující motto. Letos je to vybarvování do dospělosti.

Chcete niečo odkázať čitateľom na záver? 

Páteční večer na závěr semestru je dobrá příležitost se přijít pobavit, ale i zamyslet nad původními a neotřelými fllmovými vyjádřeními čerstvě dospělých, nemyslíte?

zdroj: http://festival.fi.muni.cz

Príjemné filmožrútenie Vám za redakciu MUNIE blogu želá

Katka Bojnanská