Co je dobré vědět před začátkem semestru

A je to zase tady. Přichází semestr a s ním i opětovné stěhování velké části obyvatelstva zpět do Brna. Kromě změny Vašeho každodenního režimu, kdy se zase každé ráno budete přemlouvat, abyste vstali a došli do školy a nevyplácali si absence hned na začátku semestru, se mění i pár dalších důležitých věcí. Některé z nich jsou příjemnější, některé zas tak úplně ne. Jde nám ale o to, abyste byli v obraze, a proto jsme se Vám to rozhodli  takhle pěkně na jedno místo shrnout.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt starting semester

Změna systému výuky

Od podzimního semestru přechází celá univerzita na jednotný rozvrh, který bude rozdělen do dvouhodinových částí. Vyučovací hodiny tak budou začínat vždy v celou hodinu (v 8:00, 10:00 atd) . Jeden vyučovací blok bude místo obvyklých 2×45 minut trvat rovnou 2×50 minut. Každá fakulta si už sama určí, odkdy budou výukové hodiny ráno začínat a kdy bude končit poslední výukový blok v daný den. Pozitivní na tom jsou delší přestávky mezi jednotlivými semináři a přednáškami, negativní bod vidím v tom, že se v menze sejdeme všichni z okolních fakult ve stejný čas a fronty budou ještě větší než doteď.

Slevy pro studenty na jízdné

Co Vás všechny ale určitě potěší, je věčně omílaný zákon o sníženém jízdném pro studenty od 18 do 26 let. Pokud nevíte o co se jedná, tak to v krátkosti znamená, že od 1.9. budou všichni studenti jezdit po celé republice se 75% slevou na jízdné. Prokázat se stačí platným ISICem nebo oranžovou kartičkou. Ta už ale nebude platit pouze pro jízdy v trase domov – škola, ale kdekoliv. To zní super, že? Třeba žlutým vlakem se v nejnižší třídě můžete do Prahy dostat za 30 korun, což je méně než v Praze stojí jízdenka na metro. Pokud jste vlastníkem In Karty Českých drah a říkáte si, co s ní teď budete dělat, i na to pro vás máme odpověď. Slevu na In Kartě nelze kombinovat se státem danou slevou, tudíž si stačí zajít na přepážku ČD a oni vám vrátí poměrnou část její ceny. Musím říct, že ty Slováci to mají stejně nejvíc fajn… doma jezdí zadarmo a u nás s takovou slevou.

Nové navazující měsíční šalinkarty

Když už jsme u těch jízdenek, i v městské hromadné dopravě se objeví novinky. Dopravní podnik zavádí takzvané navazující měsíční jízdenky. Cena této jízdenky se bude postupně snižovat v závislosti na tom, jak dlouho ji budete používat a jak za ní budete platit. Pokud si budete měsíční jízdenky kupovat hned v návaznosti na sebe, tak každá další navazující bude o něco levnější. Při dlouhodobém nepřerušeném používání se jejich kompletní cena přiblíží ceně roční jízdenky. Což je celkem výhodné pro ty z Vás, kteří si nechtějí kupovat roční anebo dávat naráz tolik peněz. Na druhou stranu je ale nutné myslet na to, že je potřeba si hned po skončení první měsíční koupit další.

Rezidentní parkování

Ne tak radostnou zprávou je zavedení rezidentního parkování v Brně. Kdo jste se s tím ještě nesetkal, tak se jedná o to, že na spoustě míst se objevily modré čáry značící parkovací místa pro rezidenty a abonenty, kteří je mají zaplacené. Rezidenti jsou ti lidé, kteří mají v dané zóně, kde chtějí parkovat trvalý pobyt nebo tam vlastní nemovitost. Abonenti v dané zóně mají buď sídlo anebo provozovnu svého podnikání. Zatím modré čáry najdete v oblastech Brno-střed, postupně se však rozšíří i do dalších městských částí. Vyplývá z toho v podstatě to, že pokud jste mimobrněnští, tak budete mít velký problém v (zatím jenom) historickém centru Brna zaparkovat. O to větší důvod jezdit do Brna vlakem nebo autobusem, díky slevě to bude za hubičku a ještě nemusíte řešit, kde zaparkujete. Více informací najdete na https://parkovanivbrne.info/.

Výročí Masarykovy univerzity

Tento bod sice úplně nespadá pod nějaké změny, ale určitě stojí za to vám ho připomenout. V roce 2019 bude naše alma mater slavit 100. výročí a my Vám už teď můžeme prozradit, že se k němu chystá hned několik různorodých akcí, na které se můžete těšit! Kromě nového loga dojde také na nový merch a připravují se i kulturní a sportovní akce. Celé oslavy symbolicky odpálíme na dalším ročníku Plesu studentů Masarykovy univerzity, který se odehraje 5. prosince v Bobycentru. Na bližší informace se můžete už brzo těšit na naší facebookové stránce!

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt 100 anniversary masaryk university

 

Krásné prožití posledních několika prázdninových dní Vám za redakci MUNIE přeje

Oldřiška Hradcová