BrainFAQ aneb zahrajeme si takovou hru

Na vlastní kůži jsme vyzkoušeli a zkrátka musíme doporučit dále. Bára a Martin, zakladatelé projektu BrainFAQ v Brně, který se stal nově partnerem MUNIE, Vám v následujícím rozhovoru přiblíží, o čem to celé je a jak si nenechat ujít tuto jedinečnou akci.

1. Co je to vůbec room escape game a kde jste se inspirovali pro záměr vytvořit ji v Brně?

Barbora: Room escape game je v prvé řadě nepřekonatelná zábava, které se oddává čím dál více lidí po celém světě. Na začátku každé hry je tým 2 až 5 hráčů vždy uveden do situace, kterou musí vyřešit a následně z prostředí uniknout. V naší hře jde například o hledání závěti, ale témata jsou různá, od zneškodňování bomby, přes hledání kamene mudrců až po pravěké příběhy v jeskyních.

Martin: V podstate tvoj tým zatvoríme do miestnosti a pak máte 60 minút na to, aby ste sa dostali von. Prvotnou inšpiráciou pre nás bolo, že sme si takúto hru sami zahrali. Bolo to v Budapešti, ktorá je mekkou únikových hier v Európe. Napriek tomu, že se nášmu týmu nepodarilo utiecť, hra nás neskutočne zaujala. Od tohoto zážitku bol už iba krôčík k tomu, aby sme si vytvorili vlastnú. Do roka a do dňa sa nám to podarilo.

2. Co bylo nejhorší v začátcích? Jak dlouho celý nápad a prostředí vznikaly?

Martin: Tvoriť únikovú hru bolo skvelé a zábavné. Už sa veľmi tešíme, keď to budeme robiť znova. Vymyslieť priebeh takéto hry je časovo náročné a ťažko sa dá sypať z rukávu. Úlohy musíte zbierať dlhodobo a vymýšlať ich v spontánnych situáciách. Vymyslenie hry nám trvalo zhruba pol roku, jej realizácia dalšie tri mesiace.

Barbora: Všechny úkoly jsou unikátní a vymyšlené pro potřeby našeho příběhu. Návrhy, promýšlení, škrtání a překreslování jednotlivých částí hry nám zabralo dost času. Nejnáročnější ale rozhodně bylo vybírání vhodného prostoru. Realizace interiéru potom už byla jen třešničkou na dortu.

3. Co lidé? Jaké jsou jejich reakce při zahájení a po ukončení?

Martin: Já mám najradšej začiatky hier. Ľudia práve zmätene dorazia a my ich ihneď “hádžeme do vody”. Začne bežať časový limit a my vidíme, ako sa im postupne zahrievajú mozkové závity. Hneď sa začínajú skvele baviť a o tom to je!

Barbora: Já se zase vždy těším na konec, až s týmem probereme, kterou část jak řešili a proč. Co se jim nejvíc líbilo a které úkoly byly nejtěžší. Ráda s lidmi probírám dojmy ze hry. To bylo na začátku pro mě těžké, že jsem nikomu ze svých kamarádů nemohla nic říct, abych jim nezkazila zážitek.

4. Co Vás nejvíce pobavilo?

Barbora: Ne ani tak pobavil, jako mě spíše překvapil tým se slepcem a vodícím psem. Jejich souhra ve hře byla prostě perfektní, nic takového jsme nečekali. Párkrát k nám už také přišly vícenárodnostní týmy, ve kterých některé dvojice lidí neměly žádný jazyk, kterým by se dokázaly dorozumět.

Martin: Mojou favoritkou bolo dvojročné dievčatko, ktoré rodičom bolo vetším prínosom ako sami čakali. Najzábavnejšie sú však zážitky, ktoré súvisia priamo s úlohami v hre, tie vám bohužiaľ nemôžme prezradiť. Radi vám ich porozprávame po hre.

5. Není časový limit příliš krátký? Jaký je herní rekord?

Martin: Obtiažnosť hry vzhľadom k časovému limitu sme postupne upravovali, aby väčšina týmov unikla okolo času 59 minút. Jednotlivé týmy dokážeme k cieľu individuálne smerovať pomocou jednoduchých rád.

Barbora: Aktuální rekord drží trojice francouzů, kterým se podařilo uniknout v čase 39 minut. Pokud přijde zkušený tým, je to na první pohled znát. Jejich postup je velmi taktický a rychlý. Naši nejzkušenější hráči byli z Moskvy. BrainFAQ byla jejich 24. úniková hra.

6. Jak vůbec mohu hrát? Mám se někde registrovat?

Barbora: Všechny podstatné informace se můžeš dozvědět na naší webové stránce (www.brainfaq.cz), tam je také možné provést rezervaci hry. Žádná registrace k tomu potřeba není.

Martin: Web je plne dostupný aj v anglickom jazyku.

7. Trápíte mozkové závity i jinak než únikovou hrou?

Barbora: V rámci BrainFAQu máme na facebooku rubriku BrainFAQ training, do které pravidelně každé pondělí přidáváme zajímavé hádanky. Hádankami žijeme, takže jakmile na nějaké studentské akci uvidíte stánek BrainFAQ, můžete si být jistí, že máme plné kapsy hádanek a za jejich vyřešení vás nemine odměna v podobě slev a dárkových kupónů.

Martin: A čo sa týká našich mozkových závitov, tie trápime dennodenne, pretože sme obaja ITéčkári.

8. Závěrem, co byste doporučili všem, kdo chtějí room escape game vyzkoušet?

Martin: Rozhodne sa ničoho nebojte a príďte. My vieme, že o únikových hrách nič neviete, ale to je na tom to krásne.

Barbora: Tak šup a rychle si zarezervujte hru. Nyní se slevou na MUNIE kartu ve výši 200 Kč!