Blbuvzdorně o knihovnách

V životě každého studenta existují mýtické záležitosti opředené legendami, které se s ním táhnou od prváku klidně až do posledního ročníku studia. Mezi ty nejzáhadnější a nejnedosáhnutelnější fenomény studentského života patří například masterskill v užívání Informačního systému MU, odpověď na věčnou otázku, kam mizí druhá ponožka z páru a v neposlední řadě efektivní využívání univerzitních knihoven. Dobrou zprávou pro všechny utrápené duše je, že k úspěšnému zvládnutí studia stačí v ISu znát dohromady tak deset funkcí, výzkum problematiky mizících ponožek je nadnárodně dotovaný a na poslední záhadu existuje návod a tady je!

1. Kde najít pomoc?

V první řadě je nutné zmínit, že jakkoliv beznadějné Vaše vyhlídky na užívání služeb poskytovaných knihovnami vypadají, vždy se můžete obrátit na informační pult. Matrix myslel i na lidi se sociální fobií a postavil v blízkosti informačních pultů stojany s informačními letáky, takže za daň minimální námahy se dokoce ani s nikým nemusíte dávat do řeči.

Každá knihovna taky každoročně na začátku semestru uspořádává krátkou přednášku, na které se její zaměstanci pokouší zasvětit novopečené studenty do problematiky půjčování knih a výšek pokut za jejich pozdní vrácení.

2. Registrace

Tak jako je plíseň neoddělitelnou součástí kolejního života, bez registrace v knihovně se taky neobejdete. Registrovat se můžete prostřednictvím papírové přihlášky, kterou najdete na informacích, anebo se můžete rozhodnout šetřit lesy a svojí socializační úzkost vyplněním elektronické přihlášky. Tu naleznete na stránce https://inet.muni.cz/app/knihovny/prihlaska po zadání UČO a primárního hesla. Tam kliknete na “Souhlasím” s pravidly knihovny MU, které si můžete přečíst o pár řádků výše. (Doteď jsem to neudělala a žiju). Zavazujete se tím hlavně k dochvilnému vrácení půjčených knih a k tomu, že v případě zpoždění budete pokutováni (sto rán bičem a nějaké ty drobné).

3. Aleph

Aleph (https://aleph.muni.cz) je elektronický katalog knihovny, do kterého se dostanete po zadání UČO a sekundárního hesla. Hned po načtení domény by Vás měla praštit do očí možnost základního vyhledávání. Naštěstí je toto pole přizpůsobené sklerotikům, a tak stačí zadat nepřesný, nebo neúplný název díla, nebo autora a když to nebude úplně od věci, Aleph se s tím za Vás potrápí a něco Vám prostě vyplave. Většinou na Vás po vyhledání vyskočí informace o dostupnosti knihy v jednotlivých knihovnách fakult.

V Alephe se dají dělat i další super věci! Například – a to je velmi užitečné – se v něm dají prodlužovat výpůjčky! Po přihlášení se přes horní lištu nalevo odklikáte přes odkaz Čtenářské konto do  prostředí Vašich výpůjček a rezervací. V kolonce výpůjček kliknete na podtržené číslo, díky čemuž se otevře stručný záznam knih půjčených v dané knihovně a vpravo nahoře bude svítit možnost “prodloužit vybrané” o dalších 30 dní. Prodlužovat však nemůžete donekonečna, ale jen 3-4krát, nebo do té doby než si knížku někdo jiný rezervuje.

Rezervace knížky se uskutečňuje také přes Aleph. Rezervovat si můžete publikace, které má půjčené někdo jiný, anebo které mají status měsíční sklad. Po vyhledání dokumentu rozkliknete jeho výskyt v určité knihovně (např. kliknete na odkaz Pedagogická fakulta). Následně se zobrazí podrobnější seznam jednotek s informací, jestli je dokument vypůjčený, a když ano, dokdy je vypůjčený. V levé části seznamu kliknete na odkaz “požadavek” a žádost odešlete (asertivně klikněte 2x OK). V případě, že žádnou možnost “požadavek” nevidíte, pravděpodobně se snažíte vyžádat si prezenční knihu, nebo knihu, která není k dispozici na vypůjčení. A nebo pijete moc metanolu.

4. E-zdroje

Elektronické zdroje MU jsou ultra mega super krutopřísná vychytávka, která Vám umožní listovat databází vědecých, výzkumných a edukačních textů z licencovaných zdrojů bez jakýchkoliv poplatků. Najít se dají na stránce ezdroje.muni.cz a přístup k nim můžete získat i mimo půdu MU, prostřednictvím vzdáleného přístupu (více info pod záložkou “vzdálený přístup”.)  Hodí se hlavně při psaní esejí, rešerší, či bakalářských a magisterských závěrečných prací. Pro vyhledávání e-zdrojů je doporučené používat metadatabázi EBSCO Discovery Service, která prohledává všechny e-zdroje současně (najít se dá pod záložkou “discovery”).

 

 

Za redakci MUNIE Vám přeji příjemné sychravé dny pod dekou a s knihou v ruce

Katka Bojnanská