Blbuvzdorně o knihovnách, lvl. pokročilý

V minulém článku o knihovnách jsme se Vám pokoušeli nastínit základní úkony, které lze v prostorech univerzitních knihoven (beztrestně) vykonávat. Věříme, že čtenáři našeho blogu jsou inteligentní zvířata, a že celý evoluční vývoj lidského druhu dle vousatého děda Darwina nesměroval k tomu, aby se studenti MU učili prodlužovat výpůjčky v Alephu. Proto tento týden přicházíme s něčím, po čehož zvládnutí by na sebe mohl být pyšný i Nietzscheho nadčlověk. Vždyť uznejte sami.

1. Tisk z PC v knihovně

Všichni jsme si, doufám, vědomí toho, že žijeme v kapitalistické společnosti orientované na materiální hodnoty trhu. S ohledem na tento fakt jsou případy, kdy je možné se sladkým úsměvem na rtech obtěžovat lidi za informačním pultem, zda-li by Vám laskavě vytiskli stopadesáti stránkovou esej na angličtinu, moc moc vzácné a neopakovatelné. Od studentů je očekávaná aktivace SUPO, kterou je nutno vykonat na stránkách Inetu MU (https://inet.muni.cz/auth/login) po zadání UČO a primárního hesla prostřednictvím aktivace účtu (https://inet.muni.cz/app/supo/aktivace) a souhlasu s provozními podmínkami. Souhlas potvrdíte vložením prvního vkladu na účet, což uskutečníte prostřednictvím takzvaného „bankovníku“ (taková divná škatule visící ze stěny někde poblíž info pultu v prvním patře.) Je nutné zmínit, že neviditelná ruka trhu zřejmě nepočítá s bůhvíjakým dispozičním kapitálem studentů, a proto je možné vkládat do bankovníku pouze papírovou stovku. Nic jiného nežere.

Po úspěšném rituálu aktivace budete disponovat mocí tisku. Jednoduše se v knihovně nalogujete na nějaký počítač a naklikáte, že chcete soubor vytisknout. Tím se soubor automaticky odešle do čekací fronty tisku. Následně naklusáte k nejbližší tiskárně v knihovně a zamáváte před jejím skenerem vaší ISIC kartičkou. Na touchpedu navolíte možnost černobílého nebo barevného tisku na jednu stránku, nebo oboustranně. Samozřejmě nezapomeňte vybrat dokumenty, které chcete vytisknout. Pak už jen stačí zmáčknout to velký zelený tlačítko a čekat, až se to z té tiskárny vysype.

V případě, že si zapomenete ISIC, myslí na Vás univerzitní matrix možností vygenerování speciálního PIN kódu, který získáte na stránkách https://print.ucn.muni.cz.  Vygenerovaný PIN má platnost 24 hodin a pro přihlášení je nutné na dotykové obrazovce tiskárny vybrat možnost „přihlášení přes PIN“.

Tradičně přinášíme taky něco pro fajnšmekry, tak kdy by jste náhodou neměli co dělat, můžete zasvětit poměrně hodně času Vaší existence polemizováním nad tiskem ze školního mailu. Dokument, který toužíte vytisknout pošlete ze školního mailu UČO@mail.muni.cz v příloze na adresu print@ics.muni.cz, nebo je tu taky možnost tisknout z webového rozhraní https://print.ucn.muni.cz/m/. Pak zase máváte ISICem před skenerem a pak… hodně štěstí.

2. Knižní skener

Tohle je trochu zavádějící. Skenovat se totiž dá i přes tiskárnu. Po přihlášení k tiskárně má uživatel k dispozici skenování do emailové složky, nebo do K:\profilu, který je dostupný po přihlášení v každé UPS studovně, anebo na terminálovém serveru. To ale samozřejmě nikdo neumí a proto taky existují knižní skenery.

Ty se užívají následovně: Nejprve umístíte knihu/něco pod sklo do sředu skenovací plochy, skenovaná strana bude směrovat nahoru. Vyberete na přístroji volbu EXPERT MODUS. Skeny se automaticky ukládají do samostatných dokumentů. (V případe, že chcete skenovat vícestránkový dokument do jednoho souboru, kliknete na Multipage start. Po ukončení skenu stisknete Multipage end. Následně Vám přístroj nabídne možnost pojmenování novovytvořeného dokumentu.) Vsuňte flashku do příslušného otvoru. A teď přichází ta sranda. Skener se ovládá pedály! Takže neváhejte, i když ještě nemáte řidičák, nebo jste v autoškole zrovna nevynikali, nebojte se a pořádně do toho šlápněte! Jenom trefte správný pedál, prosím. A nezapomeňte si svou práci na konci uložit stisknutím možnosti SAVE JOB na obrazovce.

3. Selfcheck

Na závěr opět něco jednoduchšího: Shelfcheck je taková ta divná bedna, nejčastěji strašící někde při východě z knihovny. Poslouží v případě, kdy se štítíte mezilidského kontaktu a musíte si odnést nějakou knížku domů. Zamáváte před skenerem ISICem, před jiným skenerem knížkou a pádíte pryč. Easy life. K tomu Vám Selfcheck umožní ček přehledu vašich výpůjček, či dokonce jejich prodloužení. To taky není moc složitý. A když se Vám k tomu všemu podaří hodit knížku do book boxu, místo vracení u pultu, neuvidíte třeba ani toto:

Úspěšné sebeaktualizování v oblasti užívání nových technologií Vám za MUNIE blog přeje

 

Katka Bojnanská